Zaproszenie na webinarium IETU – Zastosowanie modelu Soil and Water Assessment Tool (SWAT) do badania erozji gleb w zlewni Wapienicy, 20.05.2021

Prowadzący: dr Joanna Piasecka-Rodak, IETU

Przedmiotem webinarium będzie prezentacja wyników badań uzyskanych podczas realizacji pracy doktorskiej pt. „Dostawa materiału transportowanego w zawiesinie do koryt potoków w warunkach zróżnicowanej i zmieniającej się antropopresji na przykładzie zlewni rzeki Wapienicy”.

Głównym celem pracy było poznanie wielkości dostawy materiału transportowanego w zawiesinie do koryt potoków w warunkach zróżnicowanej i zmieniającej się antropopresji na przykładzie zlewni Wapienicy.

Zlewnia Wapienicy cechuje się silnie wydłużonym w kierunku południkowym kształtem i urozmaiconą rzeźbą terenu. Część południowa o typie rzeźby średniogórskiej znajduje się w Beskidzie Śląskim, część środkowa o typie rzeźby pogórskiej w obrębie Pogórza Śląskiego, północna o typie rzeźby kotlin przedgórskich w części Kotliny Oświęcimskiej. Użytkowanie w zlewni jest zróżnicowane. W części średniogórskiej rozwinęła się roślinność regla górnego i dolnego z dominacją buka, w części pogórskiej dominuje zabudowa miejska, a część należąca do kotlin przedgórskich użytkowana jest rolniczo.

W badaniach erozji gleb zastosowano model Soil and Water Assessment Tool (SWAT). Model dostosowany jest do symulowania zjawisk hydrologicznych, hydrochemicznych i meteorologicznych w granicach zlewni. Do kalibracji i walidacji modelu SWAT posłużono się wynikami badań terenowych wykonywanych w latach 2015 i 2016 oraz danymi nt. przepływów pozyskanych z IMGW.

Zakres przeprowadzonych badań:

  • Oszacowanie natężenia erozji gleb w zlewni Wapienicy stosując model SWAT.
  • Wskazanie obszarów najbardziej podatnych na erozję gleb w zlewni Wapienicy.
  • Zidentyfikowanie miejsc dostawy zawiesiny do transportu fluwialnego na podstawie badań terenowych oraz modelowania w modelu SWAT i analizy Numerycznego Modelu Terenu.
  • Oszacowane natężenie erozji wodnej gleby w obszarach o różnym typie rzeźby w zlewni Wapienicy.
  • Określenie natężenia erozji gleb w oparciu o różne źródła danych w tym o mapy historyczne z XVIII i XIX wieku .
  • Porównanie wpływu zastosowania różnych źródeł danych.

 

Data i miejsce seminarium: 

20 maja 2021, g. 13.00

Udział w Webinarium jest bezpłatny.
Spotkanie prowadzone będzie na platformie MS Teams.

Prosimy o rejestrację on-line do 18 maja 2021 r.

Po rejestracji zgłoszenia uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie zarejestrowania oraz dzień przed webinarium link do spotkania on-line.

 

Program webinarium

Formularz zgłoszenia on-line

 

Więcej o Webinariach IETU


do góry