dr inż. arch. Justyna Gorgoń
Ekspert Wiodący - Neutralne dla klimatu i inteligentne miasta
Architekt, urbanista, doktor nauk technicznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jej główne obszary zainteresowań to: przekształcenia środowiska zurbanizowanego, polityka miejska i regionalna, adaptacja środowiska miejskiego do zmian klimatu.
Koordynator i/lub realizator polskich i międzynarodowych projektów badawczych i rozwojowych dotyczących problematyki przekształceń terenów zurbanizowanych oraz postindustrialnych, planowania przestrzennego, rewitalizacji miejskiej oraz adaptacji do zmian klimatu w miastach. Współpracuje z międzynarodowymi zespołami badawczymi i planistycznymi. Autorka kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych.
dr Janusz Krupanek
Ekspert Wiodący - Analizy strategiczne, polityki środowiskowe, analizy cyklu życia oraz transformacji energetycznej
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zarządzania i polityki środowiskowej. W tym zakresie realizuje prace naukowo-badawcze oraz jest zaangażowany w wykonywanie usług na rzecz podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych. Uczestniczył w wielu projektach międzynarodowych współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej.
dr Jacek Krzyżak
Ekspert Wiodący - Remediacja gleb, rozwiązania oparte na naturze i rolnictwo miejskie
Doktor nauk technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska. Związany z IETU od 2002 roku, specjalizuje się w fitoremediacji gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Obecnie koncentruje się na badaniach nad wykorzystaniem gleb marginalnych, w tym zanieczyszczonych do uprawy roślin na cele przemysłowe oraz jako odnawialnego źródła energii. Realizator międzynarodowych i krajowych projektów badawczych z szeroko rozumianego zagospodarowania gleb na terenach poprzemysłowych. Pełni funkcję Sekretarza Rady Naukowej IETU. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego.
Marek Matejczyk
Ekspert Wiodący - Gospodarka zasobami i odpadami
Ekspert w dziedzinie badań gospodarowania odpadami, z ponad trzydziestoletnią praktyką, także jako konsultant w ochronie środowiska. Rzeczoznawca w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i prognoz skutków zmian planów zagospodarowania przestrzennego, auditor Polskiego Centrum Akredytacji.
Wieloletni kierownik zespołu badawczego prowadzącego badania odpadów oraz gospodarki odpadami, technologii ich odzysku i unieszkodliwiania, a także paliw z odpadów i produktów biologicznego przetwarzania odpadów.
Wykonywał audyty środowiskowe, raporty OOŚ, dokumentacje pozwoleń zintegrowanych, pozwoleń i zezwoleń na korzystanie ze środowiska, konsultacje dla sektora przemysłowego, usług i administracji.
Autor i współautor kilkuset opracowań i ekspertyz oraz publikacji i patentów.
dr Joanna Piasecka-Rodak
p.o. Ekspert Wiodący - Diagnozowanie stanu środowiska i adaptacja do skutków zmian klimatu
prof. dr hab. Grażyna Płaza
Ekspert Wiodący - Biotechnologie środowiskowe
Profesor nauk technicznych, specjalność: mikrobiologia techniczna. Główne obszary badawcze związane są z aktywnością i właściwościami mikroorganizmów, np.: biodegradacja związków chemicznych, identyfikacja, charakterystyka i właściwości biosurfaktantów produkowanych przez mikroorganizmy, biologiczna synteza nanocząstek, szkodliwe czynniki mikrobiologiczne w miejscu pracy. Autorka wielu artykułów naukowych i monografii z zakresu biotechnologii i mikrobiologii środowiskowej (np. Biosurfactants: Green Surfactants).
Izabela Ratman-Kłosińska
Ekspert Wiodący - Weryfikacja technologii Środowiskowych (JWTŚ)
+48 32 254 60 31 w. 243, 269,
Ekspert w zakresie systemu weryfikacji technologii środowiskowych ETV. Od 2009 bierze udział w tworzeniu, wdrażaniu oraz doskonaleniu systemu weryfikacji technologii środowiskowych Unii Europejskiej na poziomie krajowym, UE oraz ogólnoświatowym. Jest współautorem normy technicznej ISO 14034 Environmental Management - Environmental Technology Verification. Ponadto od wielu lat opracowuje i realizuje międzynarodowe projekty oraz buduje sieć powiązań kooperacyjnych instytutu z partnerami zagranicznymi. Ekspert w zakresie promocji i upowszechniania wyników badań.
dr Joachim Bronder
Systemy informacji geograficznej
Doktor nauk technicznych, ekspert w zakresie zastosowana systemów informacji geograficznej w zarządzaniu środowiskiem. Specjalizuje się głównie w zagadnieniach dotyczących zanieczyszczenia gleb i gruntów, w szczególności gruntów terenów poprzemysłowych i zdegradowanych. Jest członkiem Zespołu do spraw terenów zdegradowanych przy Ministerstwie Środowiska. W swej pracy badawczej i konsultingowej stosuje z powodzeniem narzędzia analizy statystycznej, geostatystycznej i wielokryterialnej. Opracował szereg numerycznych modeli środowiska stosowanych m.in. w modelowaniu dyspersji zanieczyszczeń do powietrza, a także w modelowaniu hydrogeologicznym, hydrologicznym (SWAT) i hydraulicznym.
Jacek Długosz
Systemy informatyczne zarządzania środowiskiem
Projektant, twórca i integrator systemów informatycznych opartych o relacyjne bazy danych. Programista C# i SQL Server. Posiada doświadczenie związane z gromadzeniem, przetwarzaniem, analizą i udostępnianiem danych przestrzennych. Obecnie specjalizuje się w rozwiązaniach hybrydowych opartych o .NET, SQL Server, ArcGIS oraz programy obliczeniowe działające w systemie Linux. Uczestniczył w budowie klastra obliczeniowego Sybilla. Od ponad 15 lat zaangażowany w pracę badawczą związaną z budową i wdrażaniem rozwiązań informatycznych i narzędzi GIS w ochronie i zarządzaniu środowiskiem. Lubi wyzwania i pracę w zespołach interdyscyplinarnych.
dr Janina Fudała, prof. IETU
Diagnozowanie stanu środowiska i adaptacja do skutków zmian klimatu
Doktor nauk o ziemi, specjalizuje się w planowaniu strategicznym ochrony powietrza w skali lokalnej, regionalnej, krajowej i europejskiej. Posiada ponad 45-letnie doświadczenie w budowie scenariuszy redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza na różnych poziomach zarządzania oraz inwentaryzacji emisji do powietrza ze źródeł przemysłowych, powierzchniowych i liniowych. Uczestniczyła w 13 międzynarodowych projektach w ramach programów badawczych Unii Europejskiej. Wykonawca ponad 100 krajowych projektów badawczych, 40 raportów Ocen Oddziaływania na Środowisko. Autorka 33 publikacji w tym 12 w czasopismach z listy filadelfijskiej. Kierownik Naukowej Sieci Tematycznej AIRCLIM-NET „Zanieczyszczenia powietrza/Zmiany klimatu”, członek Zarządu Regionalnej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko, Rady ds. Czystego Powietrza miasta Katowice oraz zespołu opracowującego „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu dla miasta Katowice” (SECAP).
Wanda Jarosz
Informacja i komunikacja społeczna, rzecznik prasowy
Specjalizuje się w komunikacji społecznej w ochronie środowiska. Posiada doświadczenie w identyfikacji, ocenie i rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Trener z zakresu komunikacji społecznej i Public Outreach kursów prowadzonych w Polsce przez US EPA. Odpowiedzialna za działania informacyjno-promocyjne w projektach badawczych i wdrożeniowych finansowanych ze środków UE. Jako rzecznik prasowy IETU działa na pograniczu nauki, public relations i dziennikarstwa. Zaangażowana w działania edukacyjne i popularyzatorskie.
Oktawian Pastucha
Kierownik Centralnego Laboratorium