Spotkanie konsorcjum projektu #UPSURGE w Belfaście

W dniach 18-20 września 2024 r. przedstawicielki IETU uczestniczyły w spotkaniu konsorcjum projektu #UPSURGE w Belfaście, Irlandia Północna. W trakcie trzydniowego spotkania, które odbywało się w Belfaskim Uniwersytecie Qeens, szczegółowo omówiono wszystkie pakiety pracy. Partnerzy przedstawili rezultaty swoich działań, wyjaśnili wątpliwości i wymienili się doświadczeniami. Była także okazja do obejrzenia zrealizowanego przykładu zastosowania rozwiązań opartych na naturze (tzw. NBS) w formie ogrodu społecznego.

Pierwszy dzień poświęcony był prezentacji miast demonstracyjnych, które pokazały efekty wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS), towarzyszące temu procesowi wyzwania i pokonywane trudności w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Katowickie zielone przystanki, zielony korytarz wzdłuż mariborskiego potoku, budapesztańskie ogrody deszczowe, belfaski ogród społeczny oraz zieleń zaplanowana w Bredzie to przykłady wyjątkowych realizacji, wyposażonych w specjalne czujniki mierzące m.in. poziom zanieczyszczeń powietrza czy temperaturę w miejscu występowania miejskiej wysypy ciepła. Wszystkie te rozwiązania są efektem współpracy z mieszkańcami na każdym etapie wdrażania NBS’ów. Prezentacje dotyczące działań realizowanych przez tzw. Place Laby w pięciu miastach uczestniczących w projekcie, warsztat z udziałem przedstawicieli Grup Kompetencyjnych oraz wizyta na obszarze demonstracyjnym zakończyły pierwszy dzień.

W kolejnych dniach pokazano stopień zaawansowania prac w poszczególnych pakietach zadań, a więc katalog NBS’ów mających zastosowanie w poprawie jakości powietrza i neutralności klimatycznej, instalację, działanie i analizę wyników pomiarów uzyskiwanych z systemu czujników, a także zastosowanie narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji mobilnych czy stron internetowych w realizacji założeń projektu. Omówiono także szczegółowo narzędzia służące działaniom regeneracyjnym w miastach, w tym np. mechanizmy modelowania, ocenę usług ekosystemowych. Zaprezentowany został również tzw. Clearinghouse – mechanizm wsparcia dla miast, będący bazą wiedzy i usług doradczych. Na koniec omówiono promocję i upowszechnianie rezultatów projektu, skupiając się na pokazaniu osiągniętych wskaźników i zrealizowanych działań oraz dalszych planów na skuteczne upowszechnianie rezultatów projektu.


do góry