#ProjektTExTOUR – Zakończenie realizacji

Spotkanie kończące projekt TExTOUR – Innowacje społeczne i technologie w dziedzinie turystyki kulturowej dla zrównoważonego wzrostu – odbyło się w Valladolid w Hiszpanii, 11-12 września br. 18 partnerów z 13 krajów, obejmujących wszystkie sekcje helisy innowacji społecznych (wiedza, biznes, społeczeństwo, rząd i przedsiębiorcy) pracowało przez cztery lata pod kierunkiem Fundación Santa María la Real.

Dr Joanna Piasecka i dr Katarzyna Sitko reprezentowały polskich partnerów projektu TExTOUR na spotkaniu podsumowującym cztery lata działań ukierunkowanych na współprojektowanie innowacyjnych i zrównoważonych strategii turystyki kulturowej w celu poprawy sytuacji na obszarach dotkniętych ubóstwem w Europie i poza nią. Jednocześnie bardzo ważnym elementem było zachowanie tradycji, wartości środowiska, krajobrazu kulturowego i styl życia lokalnych społeczności.

Aby opracować, przetestować i wdrożyć strategie, wybrano 8 miejsc pilotażowych zlokalizowanych w odległych obszarach: Crespi D’Adda (Włochy), Narva (Estonia), Umgebindeland (Niemcy), Via Regia (Ukraina), Trebinje (Bośnia i Hercegowina), Tarnowskie Góry (Polska), Vale do Côa - Siega Verde (Portugalia i Hiszpania) oraz Anfeh - Fikardou (Liban i Cypr). Dzięki różnorodności pilotów opracowano nowatorskie scenariusze rozwoju turystyki kulturowej na obszarach przybrzeżnych, śródlądowych, wiejskich i miejskich. Podczas trwania projektu zespół IETU współpracował w realizacji zadań zaplanowanych w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Efektem współpracy było m.in. otwarcie nowej, podziemnej trasy edukacyjnej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym dającej.

W ramach Laboratoriów Kultury przeprowadzonych w każdym z regionów zidentyfikowano trudności i możliwości dla każdego regionu, sklasyfikowanego dziedzictwa i powiązanej turystyki oraz wybrano działania wzmacniające rozwój zrównoważonej turystyki kulturowej we współpracy z  lokalną społecznością Zespół IETU uczestniczył w monitorowaniu postępów z realizacji działań i wspierał obszary pilotażowe w ich prawidłowym wdrażaniu.

W ramach projektu powstała platforma internetowa, umożliwiająca każdemu z pilotów prezentację informacji na temat dziedzictwa kulturowego, lokalnych atrakcji turystycznych, lokalnych produktów, szlaków hoteli i nie tylko. Jednocześnie dane zebrane za pośrednictwem platformy będą wspierać politykę i podejmowanie decyzji w zakresie rozwoju biznesu w odległych obszarach.

Projekt TExTOUR został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Był realizowany od stycznia 2021 r. do września 2024 r. Wzięło w nim udział 18 partnerów z 13 krajów (UE: Bośnia i Hercegowina, Estonia, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Portugalia, Polska; spoza UE: Cypr, Liban, Ukraina).

Więcej informacji o projekcie TExTOURE na stronie internetowej projektu: https://textour-project.eu/

 


do góry