#ProjektTExTOUR – Podsumowanie prac zespołu IETU

Po czterech latach eksperci IETU posumowali swój wkład do międzynarodowego projektu TExTOUR – Innowacje społeczne i technologie w dziedzinie turystyki kulturowej dla zrównoważonego wzrostu. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach była jednym z 8 obiektów pilotażowych, dla których przygotowano działania wzmacniające ich współpracę z lokalnymi społecznościami w celu wypracowania korzyści społecznych, środowiskowych i ekonomicznych dla wszystkich zainteresowanych stron.

Spotkanie 26.09.br. było okazją do zaprezentowania rezultatów projektu i omówienia całego procesu opracowywania strategii turystyki kulturowej w ramach projektu TExTOUR.

W 2021 roku 18 partnerów z 11 krajów rozpoczęło realizację międzynarodowego projektu TExTOURInnowacje społeczne i technologie w dziedzinie turystyki kulturowej dla zrównoważonego wzrostu, finansowanego w ramach programu HORYZONT 2020. Postawili sobie za cel wzmocnienie w regionach, które nie są postrzegane jako atrakcyjne turystycznie, rozwoju turystyki kulturowej bazującej na potencjale kulturowym, społecznym i przyrodniczym. Wspierały ich tzw. Laboratoria Kultury, angażujące w ramach partnerstwa i współpracy m.in. władze lokalne i regionalne, społeczności lokalne, sektor prywatny, środowisko naukowe oraz organizacje pozarządowe. O tożsamości miejsca turystycznego decydują aspekty związane z turystyką, kulturą, dziedzictwem, środowiskiem, posiadaniem markowych produktów, a także te wynikające z prowadzonej polityki, inwestowania czy zdolności do przyciągania nowych mieszkańców i biznesu. Poprzez kulturę rodzimą i miejscową przyrodę tworzy się poczucie tożsamości związane z miejscem pochodzenia.

Jednym z celów projektu było opracowanie strategii rozwoju turystyki kulturowej, w ramach której podjęliśmy starania zmierzające do rozwoju ścieżek edukacyjnych związanych z krajobrazem kulturowym w Tarnowskich Górach i w znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach – mówi dr Joanna Piasecka, kierująca zespołem IETU zaangażowanym w projekt TExTOUR. – Działanie to było kierowane do uczniów szkół podstawowych, klas 1-3 i realizowane w oparciu o podstawy programowe.

Zrealizowano je w ścisłej współpracy z Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach oraz firmą LOCATIVO. Opracowane zostały scenariusze lekcji rozwijające wiedzę  m.in. z historii, fizyki, przyrody i języka polskiego, a także na temat tradycji górniczej. Zaplanowane stanowiska edukacyjne pozwalają na aktywne uczestniczenie uczniów w zajęciach oraz na samodzielne poznawanie procesów zachodzących w otoczeniu.

Umożliwiliśmy uczniom udział w lekcjach w Zabytkowej Kopalni Srebra, mającej unikatowe walory poznawcze i dającej wiele możliwości edukacyjnych - podkreśla dr J. Piasecka. – Do tej pory w lekcjach wzięło udział ponad 250 osób, co utwierdziło nas w przekonaniu,  że prowadzenie edukacji w tak nietypowych miejscach jak podziemia kopalnia jest atrakcyjną i interesującą dla uczniów i nauczycieli formą przekazywania wiedzy.

Wspólnie przygotowano także dwa scenariusze zwiedzania tras naziemnych jako kompendium dla lokalnych przewodników: Rezerwat Przyrody „Segiet” w Bytomiu – Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga Tarnowskie Góry – Wylot Sztolni Fryderyk Zbrosławice.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i jej otoczenie to dobry przykład powiązania ze sobą dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a szczególnym typem obiektów wyróżnionych w ramach Światowego Dziedzictwa są krajobrazy kulturowe, jako wypadkowa działań człowieka i przyrody – Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, przyjęta przez UNESCO w 1972 r.

Dodatkową formą zaangażowania IETU był udział w działaniach pilotażowych (Cultural Tourism-Labs) we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

TExTOURE – Innowacje społeczne i technologie w dziedzinie turystyki kulturowej dla zrównoważonego wzrostu

Do projektu wybrano osiem regionów pilotażowych, różniących się od siebie wieloma cechami geograficznymi i posiadającymi różne typy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego – Crespi D’Adda (Włochy), Narva (Estonia), Umgebindeland (Niemcy), Via Regia (Ukraina), Trebinje (Bośnia i Hercegowina), Tarnowskie Góry (Polska), Vale do Côa-Siega Verde (Portugalia i Hiszpania), Anfeh - Fikardou (Liban i Cypr).

IETU opracował typologie terenów i obiektów kulturowych wraz z analizą wielokryterialną oceny ich potencjału. Dodatkową formą zaangażowania IETU był udział w działaniach pilotażowych (Cultural Tourism-Labs) we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Współpraca obejmowała również gminy Tarnowskie Góry, Zbrosławice i miasto Bytom wraz ze znajdującymi się na ich obszarze obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Więcej informacji o projekcie TExTOURE na stronie internetowej projektu: https://textour-project.eu/

Projekt TExTOUR został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020.


do góry