Eksperci IETU rozpoczęli prace nad Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu dla Czechowic-Dziedzic

Wspólna praca nad przygotowaniem Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Czechowic-Dziedzic była tematem spotkania informacyjnego ekspertów Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z przedstawicielami wydziałów Urzędu Miasta.

W Urzędzie Miasta Czechowice-Dziedzice 28.11.br. odbyło się spotkanie inaugurujące prace nad przygotowaniem Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu. Jego tematem były skutki zmian klimatu i planowanie działań adaptacyjnych oraz organizacja wspólnej pracy nad MPA.

Zmiany klimatu w oczywisty sposób mają wpływ na środowisko i społeczność zarówno w skali regionalnej, jaki i lokalnej, a zakres tych wpływów będzie w przyszłości coraz szerszy i bardziej intensywny – Piotr Cofałka, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju w IETU. – Wczesne zaangażowanie się w działania adaptacyjne jest skuteczniejsze i tańsze niż zbyt późne, , co widać szczególnie teraz, w związku z usuwaniem skutków niedawnej powodzi. Musimy znaleźć sposób przystosowania się do nowych warunków we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Proces przygotowania MPA jest realizowany w ścisłej współpracy z władzami miasta oraz przy udziale interesariuszy reprezentujących społeczności lokalne. Wdrożenie działań adaptacyjnych zaplanowanych w Miejskim Planie Adaptacji przyczyni się zarówno do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, jak i podniesienia świadomości proklimatycznej mieszkańców.

W Czechowicach-Dziedzicach szczególnie istotne są zagadnienia związane z gospodarowaniem wodami opadowymi z uwagi na wrażliwość miasta na ten czynnik klimatyczny i powodowane przez niego bardzo negatywne skutki dla mieszkańców  – podkreśla dr Janusz Krupanek, kierujący pracami nad MPA dla Czechowic-Dziedzic w IETU. – Konieczne jest tym samym wdrożenie działań służących ograniczeniu oddziaływania niekorzystnych zjawisk w mieście. Liczymy na dobrą współpracę zarówno ze specjalistami z Urzędu Miasta  jak i mieszkańcami.

Wykonanie działań służących adaptacji do zmian klimatu może należeć do samorządu, lecz działania, które mają zostać wykonane przez inne podmioty zaangażowane są równie ważne i powinny być ujęte w planie. Z tego powodu istotne jest utrzymywanie dialogu ze stronami zainteresowanymi w trakcie całego procesu planowania. Adaptacja obejmuje szeroki zakres działań i zakłada udział wielu uczestników w obszarach takich jak zagospodarowanie przestrzenne miasta, ochrona ludności, plany awaryjne, zasoby wodne, zdrowie, rolnictwo, środowisko, i techniczną infrastrukturę.

Pierwszy etap prac nad MPA dla Czechowic-Dziedzic to diagnoza. Istnieje potrzeba oszacowania w jaki sposób klimat wpłynie na społeczność, jakie będą tego konsekwencje, jakie środki będą odpowiednie, kiedy należy je wykonać, jakie będą koszty i kto będzie za to opowiadał.

Będą również badania ankietowe wśród mieszkańców oraz młodzieży, a odpowiedzi na pytania przyczynią się do zidentyfikowania potrzeb i oczekiwań związanych z przystosowaniem miasta do zmian klimatu.

 


do góry