Warsztaty RE-PLAN CITY LIFE – Zastosowanie recyklatów z przetwarzania opon w inwestycjach z sektora budowy dróg, jako dodatków do mas bitumicznych – 01.10.2025

W ramach projektu RE-PLAN CITY LIFE, IETU zaprasza do udziału w warsztatach „Zastosowanie recyklatów z przetwarzania opon w inwestycjach z sektora budowy dróg, jako dodatków do mas bitumicznych”, które odbędzie się 1 października 2025 r. w Katowicach oraz na platformie MS Teams. Warsztaty będą obejmowały krótki blok prezentacji, po którym nastąpi dyskusja między ekspertami i zainteresowanymi stronami. Spotkanie obejmie również wizytę w zakładzie produkcji mas bitumicznych.

 

Data:
1 października 2025, środa

Miejsce:
godz. 9.45 – 13.30
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej w Katowicach (w siedzibie IETU), on-line (Platforma MS Teams).
IETU - Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
ul. Kossutha 6, 40-844 Katowice

Wizyta studyjna:
godz. 14.30 -17.00
Zakład produkcji mas bitumicznych, mieszanek mineralno-asfaltowych

 

Wdrażanie nowych technologii wpisujących się w zasady GOZ, wykorzystujące w gospodarce surowce z recyklingu jest w Polsce i całej UE niezwykle istotne, zarówno w kontekście eliminacji odpadów i wykorzystanie ich potencjału materiałowego jak i ograniczenia eksploatacji surowców naturalnych. Dotyczy do również wszelakich inwestycji w infrastrukturę miejską nadzorowanych i zlecanych przez samorządy. Jednym z takich sektorów jest budownictwo drogowe, gdzie wdrażanie asfaltu modyfikowanego gumą z recyklingu opon jest coraz powszechniej stosowane i promowane na świecie. Jak wskazują wyniki badań i zrealizowane przedsięwzięcia, racjonalnym jest promowanie również w krajowych inwestycjach drogowych takich rozwiązań.

Asfalty modyfikowane gumą z recyklingu opon cechują się wysoką jakością i względem tradycyjnych mieszanek mineralno-asfaltowych posiadają wiele dodatkowych zalet. Są nimi m.in.

  • wysoka wytrzymałość nawierzchni i odporność na uszkodzenia (spękania, tworzenie się kolein),
  • odporność na działanie wody i ekstremalne czynniki atmosferyczne (zarówno wysokie jak niskie temperatury),
  • podwyższone właściwości użytkowe (antypoślizgowe, obniżona emisja hałasu, redukcja efektu olśnienia itp.)

Warsztaty będą okazją do zapoznania się z istotnymi aspektami dla stosowania asfaltów modyfikowanych gumą z recyklingu opon oraz zaprezentowania narzędzi opracowanych w ramach projektu, które mają zachęcić władze publiczne do większego zaangażowania się w stosowanie najlepszych praktyk i zielonych zamówień publicznych (ZZP) w zakresie inwestycji drogowych. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do dyskusji i interakcji z odpowiednimi interesariuszami.

 

Dla kogo

Zapraszamy interesariuszy z różnych branż związanych z recyklingiem opon, inwestycjami drogowymi, oraz przedstawicieli władz samorządowych i instytucji naukowych. Warsztaty będą obejmować blok prezentacji, a następnie dyskusję w gronie ekspertów i interesariuszy. W ramach spotkania odbędzie się wizyta studyjna (wytwórnia mas bitumicznych).

 

Celem warsztatów jest stworzenie ożywionego forum dla zainteresowanych stron i dyskusja w zakresie

  • analizy zidentyfikowanych przeszkód dla zastosowań asfaltu modyfikowanego gumą
  • przedstawienia narzędzi, które mogą ułatwić pokonanie tych przeszkód
  • odpowiednich strategii angażowania administracji publicznej i wdrażania procedur ZZP
  • zidentyfikowania możliwych synergii między projektami i programami UE oraz zacieśnienia współpracy
  • stworzenia podstawy dla nowych projektów

AGENDA (pobierz pdf EN)

 

Agenda

Środa, 1 października 2025

Prezentacje będą wygłoszone w języku angielskim, a dyskusja będzie mogła odbyć się w języku angielskim i polskim.

 

Link do rejestracji

Zarejestruj się: Workshop Katowice - Rubberised asphalt
Osoby deklarujące uczestnictwo w formie on-line, otrzymają link do spotkania dzień przed wydarzeniem.

 

Pełne informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej: https://www.re-plancitylife.eu/
oraz Re-Plan Project Webportal (Networking > Events).

✅ Więcej informacji: ,

Do zobaczenia w Katowicach!

 

Celem projektu RE-PLAN CITY LIFE jest zwiększenie świadomości na temat wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu opon (RTM), promowanie zachowań przyjaznych dla środowiska w społecznościach miejskich, stymulowanie wdrażania najlepszych praktyk gospodarki o obiegu zamkniętym oraz tworzenie dalszych możliwości współpracy i wdrażania poprzez nowe projekty. Celem spotkania będzie analiza i omówienie działań i inicjatyw, które należy podjąć w celu stymulowania szerszego wykorzystania asfaltu gumowego.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu RE-PLAN CITY LIFE, który otrzymał finansowanie z programu LIFE Unii Europejskiej - LIFE20 GIE FR 282. Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


do góry