EKOLAURY 2024 dla IETU
Polska Izba Ekologii po raz kolejny nagrodziła IETU w konkursie EKOLAURY. Nagrodę w kategorii Adaptacja do zmian klimatu, otrzymało rozwiązanie opracowane w ramach projektu Mod4GrIn – Samowystarczalny, inteligentny moduł zielonej infrastruktury miejskiej w adaptacji do zmian klimatu. Medal PIE otrzymała również dr Lidia Sieja, ekspert z zakresu gospodarki odpadami w IETU. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Katowicach 26 listopada 2024 r.
Wydzielenie przestrzeni dla zieleni w miastach o gęstej zabudowie i ograniczeniach architektonicznych stwarza wyzwanie dla projektantów jak i włodarzy miast. Brak zieleni przyczynia się do wzrostu temperatury powietrza – powstania tzw. Miejskiej Wyspy Ciepła, obniża walory estetyczne oraz komfort życia mieszkańców. Rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie powierzchni zielonych w miastach, zwłaszcza w obszarach o gęstej zabudowie, są zielone dachy i ściany.
Koncepcja Samowystarczalnego, inteligentnego modułu zielonej infrastruktury miejskiej w adaptacji do zmian klimatu – Mod4Grln pozwoliła na zaprojektowanie kontenerowego „zielonego modułu ", na który składa się zielony dach i ściana, system nawadniania oraz czujników pozwalających na pomiar wilgotności gleby oraz wybranych parametrów ja kości powietrza. Zastosowanie nasadzeń z wyselekcjonowanych rodzimych gatunków roślin na specjalnie zaprojektowanej ścianie i dachu przyczyni się do poprawy mikroklimatu, redukcji „Miejskiej Wyspy Ciepła", poprawy retencji wód opadowych, izolacji termicznej budynków, zwiększenia walorów estetycznych miejskiej przestrzeni, a przede wszystkim polepszenia jakości życia mieszkańców. Koncepcja zielonego modułu pozwala również na zwiększenie bioróżnorodności w miastach, a także wzmocnienia usług ekosystemowych. Zaletą modułu jest wyposażenie go w system obiegu wody oraz panele fotowoltaiczne, co pozwala na zapewnienie jego samowystarczalności oraz optymalizację kosztów. Otoczenie modułu, jak i sam moduł monitorowany jest na bieżąco za pomocą aparatury sterowanej za pośrednictwem internetu.
Cały system zielonego modułu został zaprojektowany w taki sposób, aby jego implementacja była możliwa na różnych rodzajach zabudowy. Wnętrze kontenera natomiast może zostać zagospodarowane, dając potencjał rozwoju lokalnego biznesu/kultury (np. kawiarnia, księgarnia, galeria sztuki), umożliwiając lokalnej społeczności uprawę roślin.
Medal za zasługi na rzecz zrównoważonego rozwoju otrzmała rózniweż dr Lidia Sieja – ekspert z zakresu gospodarki odpadami i zasobami, długoletni pracownik IETU.
Cieszymy się, że opracowane w projekcie Mod4GrIn rozwiązanie pozwalającego na zwiększenie adaptacji miast do zmian klimatu jak również pracownicy IETU zostali docenieni przez Kapitułę Konkursu.
Projekt Mod4GrIn – Samowystarczalny, inteligentny moduł dla zielonej infrastruktury miasta w adaptacji do zmian klimatu”, finansowany był ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej o projekcie Mod4GrIn oraz samowystarczalnym module
Więcej informacji o Gali Ekolaurów 2024 na stronie Polskiej Izby Ekologii
IETU w 23 edycjach Konkursu EKOLAURY otrzymał już statuetki pięciokrotnie:
- EKOLAURY 2014 – za działania na rzecz nowoczesnej ochrony środowiska – badania IETU katalizatorem nowoczesnego zarządzania ochroną środowiska
- EKOlAURY 2019 –za działalność wspierającą rozwój nowoczesnej gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce
- EKOlAURY 2019 – za edukację i promocję w zakresie wielokrotnego użytkowania terenów poprzemysłowych i nieużytków w miastach
W 2019 r. z okazji 20-lecia Polskiej Izby Ekologii IETU otrzymał wyróżnienie za połączenie działań w dziedzinie ochrony środowiska z pracą na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracę z Polską Izbą Ekologii.
- EKOLAURY 2021 – za całokształt działalności na rzecz poprawy jakości powietrza i adaptacji do skutków zmian klimatu
- EKOLAURY 2023 – za realizację przedsięwzięcia z zakresu Miejskiej Zielonej Akupunktury