Konferencja „Rzeka Odra 2022 – co wiemy o katastrofie ekologicznej”

Podczas naukowo-technicznej konferencji „Rzeka Odra 2022 –  co wiemy o katastrofie ekologicznej” naukowcy z Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego zaprezentowali wnioski i badania na temat katastrofy ekologicznej, do której doszło rok temu. Razem z przedstawicielami Fundacji Why not? opowiedzieli również o 10-dniowym rejsie badawczym z Ostrawy do Zalewu Szczecińskiego, którego celem była ocena jakości wód na całym przebiegu Odry.

Konferencja „Rzeka Odra 2022– co wiemy o katastrofie ekologicznej” odbyła się 24 marca 2023 r. i zgromadziła ponad dwustu uczestników. W jej trakcie zaprezentowano wnioski i badania na temat katastrofy ekologiczne na Odrze, do której doszło rok temu. Przedstawiciele Śląskiego Centrum Wody i Fundacji Why not? opowiedzieli również o 10-dniowym rejsie badawczym z Ostrawy do Zalewu Szczecińskiego, którego celem była ocena jakości wód na całym przebiegu Odry. Naukowcy przebyli trasę długości 752 km. Więcej o spływie Odrą

Referat „Katastrofa ekologiczna – próba oceny potencjalnych przyczyn zjawiska” przygotowali dr hab. Andrzej Woźnica, dr hab. Damian Absalon, dr hab. Magdalena Matysik, dr Anna Cieplok, mgr Jerzy Karczewski, dr Marcin Lipowczan, mgr Natalia Janczewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Małgorzata Bąk, dr hab. (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. Agnieszka Kolada, dr hab. Agnieszka Pasztaleniec (IOŚ PIB w Warszawie). Dr hab. Andrzej Woźnica w imieniu zespołu naukowców z UŚ oraz innych instytucji przedstawił hipotezę, że czynnikiem uwalniania toksyn jest zmiana ciśnienia osmotycznego w zawierających je komórkach złotych alg (Prymnesium parvum), która m.in. jest wynikiem mieszania się wody zasolonej z wodami czystymi. Dodał, że aby zweryfikować te hipotezę należy się zastanowić czy takie warunki wystąpiły na Odrze.

Refarat „Jak analizować skutki zdarzeń katastrofalnych dla oceny ich przyczyn” w imieniu autorów dr hab. Magdaleny Matysik, dr hab. Andrzeja Woźnicy, dr hab. Damiana Absalona (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr hab. Agnieszki Kolady (IOŚ-PIB w Warszawie) przedstawiła mgr inż. Wanda Jarosz, IETU Katowice.

 


do góry