Najbliższe seminarium

Seminarium zostało odwołane!

Katowice - 26.03.2020, godz. 13.00-14.30

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI

Film jako skuteczna forma dotarcia z trudnym przekazem edukacyjnym dotyczącym środowiska

Prowadzący: Wanda Jarosz – IETU Katowice, Ewa Stępniewicz – Vis Media Gliwice

Film jest stale wykorzystywany w celach dydaktycznych, ale jeszcze nigdy wcześniej nie był aż tak powszechny, skuteczny i ważny w procesie nauczania. Potrafi uchwycić i pokazać w jednym ujęciu wiele treści, a jego zróżnicowane formy pobudzają przyswajanie. Oglądanie materiałów przygotowanych w formie wideo jest łatwiejsze i przyjemniejsze niż czytanie. Potwierdza to m.in. gigantyczny rozwój takich platform jak YouTube, który ma ponad 2 miliardy użytkowników. To jedna czwarta całej populacji. Co minutę na YouTube trafia 500 godzin materiałów filmowych. Ta popularność nikogo nie dziwi, bowiem to nasz mózg jest tak zaprogramowany, że człowiek najchętniej kieruję uwagę na dynamiczne obrazy. Angażują one zmysły odbiorcy, stymulując je co 2-6 sekund. Ruchome obrazy najszybciej wywołują emocje, a wtedy angażujemy się i uczymy się dużo szybciej. To właśnie odpowiednio przygotowane ruchome obrazy łączą w sobie ważne treści, historię podpierającą przekaz oraz kontekst emocjonalny. Film stanowi zatem niezwykle wydajne narzędzie edukacyjne, szczególnie przydatne w kształtowaniu postaw ekologicznych. Film w przystępnej, czytelnej i przyjaznej formie opowie językiem odbiorców na czym polega problem, jakie wartości są ważne i czego się od nich oczekuje.

Film pozwala nam przenieść się w odległe przestrzenie i obejrzeć zjawiska bez ruszania się z miejsca. Wzbogaca obszar naszych doświadczeń, pozwala zobaczyć i odczuć sytuacje, których nie mamy w znanej nam najbliższej rzeczywistości. To poszerza naszą wiedzę i ma wartość profilaktyczną.

Dostęp do Internetu umożliwia szerokie wykorzystanie filmów w edukacji zarówno dzieci jak i dorosłych. Przyczyny, skutki i ograniczanie zmian klimatu, adaptacja do skutków zmian klimatu, degradacja środowiska działalnością przemysłową, zanieczyszczenie powietrza, odpady komunalne, marnowanie żywności, wyczerpywanie się surowców to tylko niektóre z problemów, które zostały przedstawione w wielu filmach.

Szczególnie ważne jest obecnie wykorzystanie filmów do edukacji na temat zmian klimatu i adaptacji do skutków tych zmian.

Podczas seminarium powiemy jak tworzyć, szukać i wspierać się materiałami filmowymi, by zamieniać złe nawyki na dobre oraz budować postawy proekologiczne w najbardziej atrakcyjny i skuteczny sposób.

 

Data i miejsce seminarium

26 marca 2020, g. 13.00
Katowice, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, ul. Kossutha 6

Udział w Otwartych Seminariach IETU jest bezpłatny.
Prosimy o rejestrację on-line lub poprzez przesłanie skanu podpisanego formularza zgłoszenia na adres emailowy .
Zgłoszenie na seminarium prosimy dokonać do 24 marca 2020 r.


do góry