#ProjektMOD4GRIN – prezentacja na VI Konferencji Naukowej „Bioróżnorodność środowiska glebowego”
Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach w dniach 5-6 września br. obyła się VI Konferencja Naukowa „Bioróżnorodność środowiska glebowego”. Samowystarczalny, inteligentny moduł zielonej infrastruktury miejskiej w adaptacji do zmian klimatu przedstawiła prof. Marta Pogrzeba.
Po raz kolejny w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach spotkali się naukowcy zajmujący się zagadnieniami mikrobiologii środowiskowej, a także badaniami z obszarów naukowych związanych z bioróżnorodnością, ekologią mikroorganizmów, mikrobiologią ogólną, ochroną środowiska oraz rolnictwem i ogrodnictwem. Podczas Sesji Plenarnej prof. Marta Pogrzeba wygłosiła referat „Samowystarczalny, inteligentny moduł zielonej infrastruktury miejskiej w adaptacji do zmian klimatu - projekt Mod4Grin w teorii i praktyce” autorstwa Pogrzeba M., Krzyżak J., Szada-Borzyszkowska A., Rusinowski S.
Środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów glebowego i roślinnego jest najbogatszym zasobem i źródłem mikroorganizmów. Mikroorganizmy odgrywają kluczową rolę w prawidłowym przebiegu większości procesów zachodzących w glebie.
Konferencja była okazją do zaprezentowania wyników działalności naukowej IETU oraz inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń związanych z problematyką bioróżnorodność środowiska glebowego – mówi prof. M.Pogrzeba. – Z użytkowaniem czy uprawą gleby nierozerwalnie wiąże się jakość środowiska glebowego.