Spotkanie interesariuszy z Ukrainy w Regionie Śląskim w ramach projektu GIZ „Wspieranie zmian strukturalnych w regionach węglowych Ukrainy”
W trakcie 3-dniowej wizyty studyjnej w dniach 23-25.01.2023 w Regionie Śląskim, 15 przedstawicieli ukraińskich kopalń, miast i regionów odwiedziło 5 miast związanych z transformacją terenów pogórniczych. Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „Wspieranie zmian strukturalnych w regionach węglowych Ukrainy”, realizowanego przez Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej – GIZ Ukraina na zlecenie rządu Niemiec, a część tej wizyty na terenie Polski zorganizował IETU.
Podczas wizyty uczestnicy gościli w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Bytomiu, Chorzowie oraz Zabrzu. W Rudzie Śląskiej zwiedzili tereny poprzemysłowe i zrewitalizowane tereny zielone, w tym Stację Biblioteka, Koksownie Orzegów – Trakt Rudzki, ścieżkę spacerową i rowerową oraz Hałdę „Góra Antonia” – hałdę pocynkową po rewitalizacji. W Katowicach wizyta odbyła się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, gdzie goście zwiedzili kompleks nowoczesnych obiektów Parku oraz mogli posłuchać wielu przydatnych informacji dot. funkcjonowania Centrum Szkoleniowego Nowoczesnych Technik Grzewczych. Odwiedzili także Galerię Szyb Wilson, powstałą na terenie byłego szybu kopalnianego KWK „Wieczorek”, na terenie której organizowane są wydarzenia kulturalne, jak np. wystawy. W Bytomiu uczestnikom zaprezentowane zostało kilka obiektów związanych z transformacją: Skarpa Bytom – Centrum Wspinaczki i Sportów Siłowych, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Dolina Bytomki – rewitalizacja terenów poprzemysłowych dzielnicy Szombierki i Łagiewniki, jak również Osiedle Kolonia Zgorzelec. W Chorzowie goście zobaczyli zrewitalizowany Staw Amelung. Na koniec części objazdowej wizyty zwiedzili Sztolnię Królowej Luizy w Zabrzu uczestnicząc w podziemnym spływie łodziami zabytkową trasą w historycznych wyrobiskach.
W ostatnim dniu wizyty w Polsce IETU zorganizował w swojej siedzibie warsztaty „Różne strony sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim” z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Katowice, Związku Gmin Górniczych w Polsce, Porozumienia Związków Zawodowych „Kadra” oraz organizacji pozarządowej BoMiasto. Dodatkowo podczas warsztatów zaprezentowany został również temat „Adaptacja do zmian klimatu jako element transformacji i droga do neutralności klimatycznej miast”. Podczas warsztatu pytania uczestników z Ukrainy dotyczyły m.in. takich zagadnień jak: transformacja - centralnie czy regionalnie, uwarunkowania, założenia, identyfikacja potrzeb i wyzwań, zwolnienia górników, przekwalifikowanie, podnoszenie kwalifikacji, zmiany w kształceniu (licea, uczelnie) oraz udział społeczeństwa w procesie zmian.