#Tydzień Klimatu – Seminarium „Rozwiązania oparte na przyrodzie i ich rola w adaptacji miast do zmian klimatu”

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych od ponad dziesięciu lat zajmuje się intensywnie kwestiami związanymi z adaptacją miast do zmian klimatu. O doświadczeniach IETU wynikających z pracy nad Planami Adaptacji do zmian klimatu dla miast, szczególnie dotyczącymi wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie chcemy porozmawiać 21 listopada br. Serdecznie zapraszamy do IETU we czwartek na Seminarium „Rozwiązania oparte na przyrodzie i ich rola w adaptacji miast do zmian klimatu”! Zaczynamy o godzinie 10:00!

Podczas seminarium ekspertom IETU towarzyszyć będzie hasło „AdaptujeMY się do zmian klimatu w miastach – od pomysłu do realizacji”. Zaprezentują oni doświadczenia IETU związane z planowaniem działań adaptacyjnych przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na naturze (NBS). Aby w pełni wykorzystać potencjał terenów zieleni oraz wody do świadczenia usług ekosystemowych, które zwiększają odporność miasta na negatywne zjawiska pogodowe, należy dobrze rozpoznać stan środowiska miejskiego, a to pozwoli zaprogramować odpowiednie działania adaptacyjne.

Ponadto przedstawione zostaną doświadczenia projektu UPSURGE dotyczące wykorzystania rozwiązań NBS, a będących działaniami Katowickiego Laboratorium Miejskiego. W ramach tego projektu w Katowicach na obszarze występowania zjawiska miejskiej wyspy ciepła zostały zrealizowane zielone inwestycje. Ich przygotowanie było również okazją do przetestowania zasad aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Zaangażowanie mieszkańców w działania służące powiększeniu terenów zielonych, które mają duże znaczenie dla złagodzenia skutków miejskiej wyspy ciepła, obejmującej szczególnie dzielnice znajdujące się w centrum miast.

W trakcie seminarium pokażemy również praktyczne wykorzystanie NBS jako narzędzia do łagodzenia skutków zmian klimatu w mieście, którym jest samowystarczalny moduł zielonej infrastruktury miejskiej, opracowany w ramach projektu Mod4GrIn.

Na to spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę o wprowadzaniu zieleni do miast i zatrzymaniu w nich wód opadowych.

Zapraszamy do REJESTRACJI !
Czekamy na Państwa w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Katowice, ul. Kossutha 6, sala kolumnowa

Program Seminarium | Prowadzenie prof. dr hab. Marta Pogrzeba

10.00 – 10.30 Rejestracja uczestników

10.30 – 11.30 AdaptujeMY się do zmian klimatu w miastach – od pomysłu do realizacji. Woda i zieleń w mieście (dr Joanna Piasecka, dr Magdalena Głogowska – Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych)

11.30 – 11.45 Przerwa kawowa

11.45 – 12.25 Zintegrowane rozwiązanie z zakresu wykorzystania rozwiązań opartych na naturze w adaptacji miast do zmian klimatu (MOD4GRIN) (dr Jacek Krzyżak – Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych)

12.25 – 12:55 Katowice w zgodzie z naturą. Doświadczenia projektu UPSURGE dotyczące wykorzystania rozwiązań opartych na naturze (mgr inż. Magdalena Biela – Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach)

12.55 – 13:00 Podsumowanie i zakończenie

Wydarzenie towarzyszące

13.00 – 14.30 Zdolności adaptacyjne brzóz na siedliskach poprzemysłowych w kontekście fitoremediacji metali śladowych, dr Krzysztof Sitko – Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

Rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. NBS (ang. Nature Based Solutions), to działania, które wykorzystują naturalne procesy i ekosystemy do rozwiązywania problemów środowiskowych, społecznych i gospodarczych. Mogą przyczyniać się do łagodzenia skutków zmian klimatu w mieście, poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia w mieście, a także zwiększają jego atrakcyjność. W naszych miastach jest za mało zieleni i jej brak coraz bardziej odczuwają ich mieszkańcy. Zieleń i woda wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Ich obecność w mieście jest ważna także ze względu na to, że regulują lokalny klimat i łagodzą skutki podtopień, zwiększają retencję w miejscu opadu zmniejszając spływ powierzchniowy, czy obniżają temperaturę na obszarze miejskiej wyspy ciepła (MWC).


do góry