Prowadzący: dr Krzysztof Sitko – IETU/Uniwersytet Śląski, pozostali autorzy: Gabriela Jemioła, dr hab. Magdalena Opała-Owczarek, prof. UŚ, dr Jacek Krzyżak, dr hab. Eugeniusz Małkowski, prof. UŚ
Zmiany klimatyczne następują w przyspieszonym tempie — dosłownie na naszych oczach. Gatunki o wysokiej plastyczności, takie jak brzoza brodawkowata (Betula pendula Roth), mają duże szanse na przetrwanie, co pokazują jako gatunek pionierski kolonizujący ekstremalne siedliska, takie jak zwały pogórnicze i pohutnicze.
Brzoza rośnie szybko i jest wyjątkowo odporna na wiele zjawisk środowiskowych, takich jak wiosenne przymrozki, niskie temperatury i niedobór składników odżywczych, choć jej zakres ekologiczny jest ograniczony przez nietolerancję cienia i krótki okres życia.
Rośliny poddane stresowi przechodzą z optymalnego do suboptymalnego stanu fizjologicznego i osiągają nową równowagę. Jakie zmiany we wzroście i fizjologii umożliwiają brzozom osiągnięcie tej nowej równowagi na postindustrialnych hałdach odpadów? Dlaczego brzozy rosnące na hałdach pogórniczych akumulują w liściach ekstremalnie wysokie zawartości manganu i jaka jest rola pH roztworu glebowego w pobieraniu i akumulacji tego metalu? Ile może być metali ciężkich w popularnym na wiosnę soku z brzozy?
Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas webinarium.
Program webinarium
Data:
21 listopada 2024, g. 13.00
Udział w Webinariach jest bezpłatny.
Spotkania prowadzone będzie na platformie MS Teams.
Zarejestruj się!
Prosimy o rejestrację on-line do 20.11.2024 r.
Po rejestracji zgłoszenia uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie zarejestrowania oraz dzień przed webinarium link do spotkania on-line.
Formularz zgłoszenia on-line
Więcej o Webinariach IETU oraz materiały ze zorganizowanych webinariów