„BLACK to GREEN” IV. Dni Energii Miasta Katowice – 21-22 września 2018

Jak możemy dbać o klimat, jednocześnie oszczędzając? Czym jest adaptacja do zmian klimatu? Jak uzyskać dofinansowania do wymiany źródeł ciepła? Jak oszczędzać energię w domu? W trakcie Dni Energii Miasta Katowice na chętnych w każdym wieku czekają interesujące wykłady, dyskusje, warsztaty, zabawy, konkursy, warsztaty, happeningi, pokazy dotyczące energii, pokazy filmów oraz spotkania z ekspertami.

Warto wziąć udział w IV. Dniach Energii Miasta Katowice, których wydarzenia odbędą się 21 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz 22 września na Rynku i placu Kwiatowym. Miasto Katowice wraz partnerami, do których w tym roku dołączył IETU, zadbali o to, by każdy zainteresowany ekologią i ochroną środowiska znalazł coś interesującego dla siebie.

 

21 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się konferencja "Black to Green" dla przedstawicieli samorządów lokalnych oraz uczniów katowickich szkół. „Black to Green” jest jednocześnie hasłem przewodnim 24 Szczytu Klimatycznego, który odbędzie się w katowickim MCK dwa miesiące później.

Równolegle prowadzone będą dwie sesje: dla przedstawicieli samorządów i innych podmiotów oraz dla katowickich szkół.

Przedstawiciele samorządów lokalnych, jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw energetycznych będą uczestniczyć w debacie dotyczącej działań mitygacyjnych i adaptacyjnych.

W programie tej części konferencji sesje:

  • "Black to Green" in progress,
  • Zmiany klimatu – adaptacja i mitygacja,
  • Niskoemisyjne miasta gotowe na zmiany klimatu a rzeczywistość.

Dyskusja będzie dotyczyć lokalnych działań i rozwiązań w zakresie ograniczenia emisji, zmniejszenia zużycia energii oraz przystosowania miast do zmian klimatu. Wśród prelegentów będą przedstawiciele IETU - dr Janina Fudała, dr Justyna Gorgoń oraz Piotr Cofałka.

 

Na sesji dla uczniów katowickich szkół tematykę związaną ze zmianami klimatu oraz szczytem klimatycznym przybliżą przedstawiciele samorządu, naukowcy m.in. z Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych, a także uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku.

 

22 września, na katowickim Rynku dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji edukacyjnych i artystycznych. Dowiemy się jak możemy dbać o klimat, jednocześnie oszczędzając. Będą zabawy, konkursy, warsztaty, happeningi, pokazy dotyczące energii, pokazy filmów oraz spotkania z ekspertami oraz bezpłatne wycieczki.

Będzie można również uzyskać informacje dotyczące:

  • dofinansowania wymiany źródeł ciepła,
  • Programu ochrony Powietrza i uchwały antysmogowej,
  • technologii energooszczędnych w budownictwie i sposobów oszczędzania energii w domu.

Na scenie głównej Maciej Orłoś będzie rozmawiał z dr Katarzyną Michniowską na tematy ekologiczne, odbędzie się pokaz magii z elementami wiedzy o segregacji odpadów oraz koncert fortepianowy Rafała Mokrzyckiego. Na zakończenie o godz. 16 koncert zespołu AROUND THE BLUES.

W pawilonie edukacyjnym „Przestrzeń dla klimatu” od 12:20 do 15:40 odbędą się wykłady na temat ekologii, ochrony klimatu i adaptacji. Prelegentami będą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polskiej Izby Ekologii oraz Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

Z tymczasowego przystanku na ul Młyńskiej 4 można będzie pojechać na bezpłatną wycieczkę do m.in. do: oczyszczalni ścieków GIGABLOK, Parku Naukowo-Technologicznego EuroCentrum czy Zakładu Wytwarzania Tauron Ciepło Katowice

Będą zabawy, konkursy, warsztaty, happeningi, pokazy dotyczące energii, pokazy filmów oraz spotkania z ekspertami.

Więcej szczegółów: www.katowice.eu oraz www.katowice.energiaisrodowisko.pl


do góry