CLIMATHON 2020 – Cała Metropolia dla klimatu!
Swoje odpowiedzi na metropolitalne wyzwania klimatyczne przedstawiło 13 zespołów. Zaprezentowano projekty, które mogą zapewnić powrót do przyjaznych dla mieszkańców i dobrze adaptujących się do zmian klimatu miast. Świetne pomysły i bardzo dobre projekty! Wygrał HEKSAGON projekt przygotowany przez zespół Fundacji Sendzimira.
„Susza w mieście” to temat tegorocznej edycji Climathonu, 24-godzinnego hackatonu klimatycznego, który EIT Climate-KIC zorganizował wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. IETU był partnerem tego przedsięwzięcia. Jak odmienić miasta dzięki retencjonowaniu wody na miejscu. Problem dotyczy nas wszystkich i wymaga systemowego podejścia. Wymaga od samorządów i mieszkańców miast kreatywności i pomysłowości, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem! W Climathonie wzięło udział 70 osób, które nie boją się wyzwań.
Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawy program w ramach ogólnie dostępnych sesji z udziałem naukowców, samorządowców i praktyków.
Rozwiązania ukierunkowane na tworzenie i rozbudowę błękitno-zielonej infrastruktury w mieście stanowić mogą narzędzie zapobiegania i adaptowania do zmian klimatu w tym również odpowiedzialnego gospodarowania wodami opadowymi – podkreśla dr inż. arch. Justyna Gorgoń z IETU, jedna z mentorek tegorocznej edycji Climathonu. – Warunkiem ich skuteczności będzie systemowy charakter oraz integracja działań w zakresie gospodarki gruntami oraz gospodarki wodnej na płaszczyźnie planowania przestrzennego i strategicznego, prowadzonych w danym mieście.
Projekty, które zostały nagrodzone w pierwszym metropolitalnym Climathonie to:
1 miejsce – HEKSAGON: deszcz między nami, zespół z Fundacji Sendzimira
2 miejsce – Pożytecznik lokalny
3 miejsce – Eco-Struktura, Politechnika Śląska
4 miejsce – Wodny zakątek, Uniwersytet Łódzka
Wyróżnienia otrzymały dwa zespoły: Eco Freaks oraz Pełna szklanka. Uwaga! Te zespoły powstały w trakcie wydarzenia i składały się z osób, które indywidualnie się zarejestrowały na Climathon i poznały się wirtualnie.
Wszystkie projekty były bardzo ciekawe i ich twórcom należą się słowa uznania, jednak moim faworytem od samego początku był projekt „Pożytecznik Lokalny”. – podkreśla dr Ewa Błaszczyk z IETU, która brała udział w pracach jury. – Autorzy tego projektu opisując swoje przedsięwzięcie zwrócili uwagę na fakt, że w małych społecznych inicjatywach jest duża siła. Takie inicjatywy nie tylko wzmacniają odporność miast na susze czy intensywne opady deszczu, ale także aktywizują i wzmacniają lokalne społeczności.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy autorom najlepszych projektów!!