Europejski Kongres Gospodarczy 2018 Katowice

Trwa dziesiąta, jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Europie odbywa się w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Panelem zatytułowanym „Nasza nowa Europa” rozpoczął się 14 maja 2018 w Katowicach dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy. Wzięli w nim udział – szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, a także byli premierzy: Grecji Jorgos Papandreu, Słowacji Iveta Radiczova, Finlandii Alexander Stubb, Polski Jerzy Buzek i Belgii Herman Van Rompuy, który był także pierwszym stałym przewodniczącym Rady Europejskiej.

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, na czele z ministrem Henrykiem Kowalczykiem, wzięli udział 15 maja 2018 w panelach dyskusyjnych, poświęconych m.in. organizacji szczytu klimatycznego COP24, problemowi smogu, gospodarki o obiegu zamkniętym, koncepcji Smart City czy gospodarki odpadami.

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił rolę, jaką Polska odegra jako organizator najbliższego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

„Już za niecałe 7 miesięcy w tym mieście odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Konwencji klimatycznej, na której spotykają się przedstawiciele wszystkich państw świata, by podjąć decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu” – mówił minister Henryk Kowalczyk.

„Z dumą przyjmujemy zaufanie, jakim nasi partnerzy międzynarodowi obdarzyli Polskę, przekazując jej przewodniczenie temu procesowi w tak ważnym momencie” – dodał minister środowiska.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek w wystąpieniu podczas panelu poświęconemu gospodarce o obiegu zamkniętym podkreślał znaczenie tej idei dla polskiej gospodarki. Wskazał także na znaczenie, jakie ma dla niej zapobieganie marnowaniu żywności.

„Konieczne jest takie projektowanie i produkowanie produktów, aby były jak najbardziej przyjazne środowisku, a powstałe odpady nadawały się w jak największym stopniu do recyklingu i ponownego zwrócenia do obiegu surowców, co pozwoli na oszczędzanie surowców pierwotnych” – zaznaczył wiceminister Mazurek.

„Marnowanie żywności to nie tylko problem społeczny i ekonomiczny, ale też środowiskowy. Żywność jest bardzo ważna częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Chcemy, aby zasoby były użytkowane w sposób bardziej racjonalny” – zaznaczył.

W trakcie kongresu, 15 maja 2018 podpisano także porozumienie pomiędzy Ministerstwem Środowiska a miastem Katowice dotyczące współpracy przy organizacji szczytu klimatycznego. Celem porozumienia jest zapewnienie koordynacji przygotowań do grudniowego szczytu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom oraz optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańcom Katowic w trakcie tak dużego wydarzenia.

 

Źródło: PAP, MŚ

W kongresie uczestniczą wiodące postaci świata biznesu, polityki, samorządu, administracji publicznej oraz eksperci. Jego organizatorzy szacują, że tegoroczna, jubileuszowa, edycja tego wydarzenia będzie rekordowa – w trzydniowym spotkaniu weźmie udział ok. 10 tys.
W kongresie uczestniczą wiodące postaci świata biznesu, polityki, samorządu, administracji publicznej oraz eksperci. Jego organizatorzy szacują, że tegoroczna, jubileuszowa, edycja tego wydarzenia będzie rekordowa – w trzydniowym spotkaniu weźmie udział ok. 10 tys. osób. Zaplanowano ponad 150 debat i dyskusji z udziałem przeszło 900 panelistów, a także liczne wydarzenia towarzyszące.
Największym z wydarzeń towarzyszącym kongresowi są dni startupów – European Start-up Days, prezentujące nowoczesne technologie i innowacyjne pomysły na biznes.
W programie kongresu znalazły się m.in. dyskusje o przyszłości UE i Strefy Euro oraz debaty poświęcone czynnikom kształtującym dziś europejskie realia i perspektywy rozwojowe. Odbywają się sesje poświęcone rewolucji technologicznej w kontekście wpływu przemian technologicznych na gospodarkę, życie społeczne, instytucje i relacje międzyludzkie. Zaplanowano też liczne międzynarodowe fora gospodarcze, poświęcone m.in. perspektywom rozwoju współpracy z krajami Afryki, Azji i Ameryki.
Nie zabraknie akcentów związanych z jubileuszem. Spojrzenie w przyszłość, by świadomie i odpowiedzialnie mierzyć się z nowymi wyzwaniami, pozostanie jednak główną ideą Kongresu.
Więcej informacji: http://www.eecpoland.eu/pl/
Zobacz Program

do góry