IETU na IV Dniach Energii miasta Katowice
Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Ile energii daje nam słońce? Dlaczego warto zwrócić uwagę na transport publiczny? Na te, i nie tylko te pytania dotyczące energooszczędności połączonej z dbaniem o środowisko odpowiadali wystawcy i uczestnicy IV Dni Energii Miasta Katowice zorganizowanych w dniach 21-22 września.
Pierwszego dnia, tradycyjnie odbyła się konferencja, a nawet dwie – dla samorządów oraz dla śląskich szkół. Konferencje zorganizowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Na konferencji „Black to green” dyskusja dotyczyła lokalnych działań i rozwiązań w zakresie ograniczenia emisji, zmniejszenia zużycia energii oraz przystosowania miast do zmian klimatu. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele IETU dr Janina Fudała, dr Justyna Gorgoń oraz Piotr Cofałka.
Uczniowie klas I, II, III kształcący się w zawodzie technik energetyk uczestniczyli w konferencji dotyczącej COP24 i klimatu. Zaznajomili się z historią i celem COP, a reprezentacje szkół rywalizowały w debacie „Co możemy zrobić dla klimatu?”
W drugim dniu, w sobotę warsztaty, konkursy i pokazy zgromadziły na katowickim rynku mieszkańców zainteresowanych ochroną środowiska, ekologią, a przede wszystkim ograniczeniem zużycia energii. Pogoda dopisała! Tegoroczne Dni Energii łączyły się z finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, którego finał miał miejsce 22 września, czyli w Dzień bez samochodu.
Swoją ofertę oprócz licznych instytucji takich jak np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, IETU, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski zaprezentowały również przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Szczególnie wyróżniały się stoiska Taurona, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czy Polskiej Grupy Górniczej, która promowała swoje ekologiczne paliwa kwalifikowane.
Mieszkańcy mogli uzyskać informacje dotyczące ekologicznych paliw, źródeł ciepła i dofinansowania do ich wymiany, paliw, Programu ochrony Powietrza i uchwały antysmogowej czy technologii energooszczędnych w budownictwie i sposobów oszczędzania energii w domu.
Na stoisku IETU można było uzyskać informacje o adaptacji do zmian klimatu oraz przygotowywanym właśnie Planie Adaptacji miasta Katowice do zmian klimatu.
Na scenie głównej Maciej Orłoś rozmawiał z dr Katarzyną Michniowską na tematy ekologiczne, odbył się pokaz magii z elementami wiedzy o segregacji odpadów oraz koncert fortepianowy Rafała Mokrzyckiego. Na zakończenie zagrał zespół AROUND THE BLUES.
W pawilonie edukacyjnym „Przestrzeń dla klimatu” od 12:20 do 15:40 odbywały się wykłady na temat ekologii, ochrony klimatu i adaptacji, ograniczania niskiej emisji oraz ekologicznego ogrzewania domów. Prelegentami byli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polskiej Izby Ekologii oraz Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.
22 września w Katowicach został otwarty punkt informacyjny dla mieszkańców, w którym dowiedzą się wszystkiego na temat oszczędzania energii, wymiany systemów ogrzewania i związanych z tym miejskich programów wsparcia. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
Miejskie Centrum Energii (MCE) mieści się przy ul. Młyńskiej 2 - można tu zajrzeć „po drodze” i uzyskać potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów Urzędu Miasta. Na parterze mieści się punkt konsultacyjny wraz z kącikiem dla dzieci, a na antresoli część wystawowa i warsztatowa.
Specjalnie na potrzeby MCE została zaprojektowana ekspozycja o możliwościach zmiany systemu ogrzewania, zapisach uchwały antysmogowej, kontroli domowych palenisk przez straż miejską, wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzkie, a także prezentacja darmowej platformy umożliwiającej wybór najbardziej energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego – „Euro Topten”. Kilka eksponatów na pierwszą wystawę udostępniło Muzeum Energetyki z Łazisk.
MCE będzie działało w takich samych godzinach jak Biuro Obsługi Mieszkańca czyli od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku i od 7.30 do 17 w poniedziałki.