Podsumowanie projektu InfoSMOG-MED

Realizację projektu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego InfoSMOG-MED podsumowano podczas Rodzinnego Pikniku Ekologicznego w Parku Śląskim. W trakcie debaty „Śląskie. SMOGSTOP – województwo śląskie w drodze po czyste powietrze” eksperci rozmawiali o znaczeniu systemu „Śląskie SMOGSTOP” oraz działań prośrodowiskowych dla poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców. Uczestnicy Pikniku korzystali z wielu atrakcji o charakterze edukacyjnym m.in. gry terenowej, koła fortuny czy rowerów generujących prąd. Na stanowisku eksperckim „Ochrona powietrza” można było dowiedzieć się dlaczego warto korzystać z platformy i aplikacji „Śląskie. STOPSMOG”.

Szare, deszczowe chmury nie odstraszyły uczestników Rodzinnego Pikniku Ekologicznego, który 18 września br. odbył się w Rosarium Parku Śląskiego. W trakcie tego wydarzenia Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, podsumowała realizację projektu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego InfoSMOG-MED, którego partnerami są Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Śląskie Centrum Chorób Serca. W ramach projektu InfoSMOG-MED prowadzona jest także kampania informacyjno-edukacyjna „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre”.

W debacie „Śląskie SMOGSTOP – województwo śląskie w drodze po czyste powietrze” udział wzięli Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Janina Fudała, prof. IETU, prof. Andrzej Lekston, ŚCCS oraz dr Tomasz Rożek, Ambasador kampanii „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre”.

Izabela Domogała podkreślała jak ważne jest dbanie przez każdego z nas o środowisko, a szczególnie o czyste powietrze, bo to od nas zależy czym oddychamy. Dr Janina Fudała zachęcała do korzystania z platformy oraz aplikacji „Śląskie. SMOGSTOP”.

Dzięki tym narzędziom w każdym miejscu województwa śląskiego mieszkańcy mogą sprawdzić 24 oraz 48 godzinną prognozę jakości powietrza – mówiła dr Janina Fudała – i zaplanować z wyprzedzeniem swoją aktywność na wolnym powietrzu w najbliższym otoczeniu swojego miejsca zamieszkania i nie tylko.

Na platformie i w aplikacji oprócz prognoz meteorologicznych i jakości powietrza dostępne są komunikaty zdrowotne. Jeśli użytkownik założy konto wtedy otrzymuje spersonalizowane komunikaty zdrowotne dla wybranych schorzeń oraz środowiskowe dla wskazanych przez użytkownika lokalizacji.

IETU od 50 lat monitoruje jakość powietrza w województwie śląskim - m.in. tutaj w Parku Śląskim takie pomiary były prowadzone w latach 1972-1989, a jest szansa, że po modernizacji Planetarium Śląskiego zostaną wznowione – podkreśla dr Janina Fudała – Projekt InfoSMOG-MED jest kolejnym krokiem IETU w rozwijaniu narzędzi zarządzania jakością powietrza w postaci udostępnienia systemu prognozowania parametrów meteorologicznych, wielkości emisji zanieczyszczeń i jakości powietrza na kolejne 48 godzin. Jest to narzędzie z którego mogą korzystać nie tylko mieszkańcy województwa śląskiego, ale także władze samorządowe do podejmowania działań krótkoterminowych na swoim terenie dotyczących ograniczenia emisji zanieczyszczeń w czasie prognozowanych stanów smogowych.

W czasie konferencji podsumowującej Aleksandra Dreszer (Evertop Sp. z o.o, - wykonawca systemu informatycznego) również przedstawiła system Śląskie SMOGSTOP i zaprezentowała jego funkcjonalności.

Jako symbol indywidualnych działań dla poprawy jakości powietrza w Rosarium Parku Śląskiego posadzono dąb, podarowany przez Nadleśnictwo Katowice. W uroczystym sadzeniu drzewa uczestniczyli Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego, Katarzyna Dzióba, wiceprezydent Zabrza oraz Marek Cyl.

Każdy z nas może wspomóc ochronę własnego zdrowia i mieć smog „pod kontrolą”. Jednakże tylko wspólnymi wysiłkami możemy poprawić jakość powietrza w województwie śląskim i zmienić go w Zielone Śląskie, dlatego razem zmieniajmy powietrze na dobre – podkreśliła Izabela Domogała i zaprosiła do podjęcia wyzwania i wzięcia udziału w challange’u ekologicznym #ŚląskieSMOGSTOP na Facebooku

Po zakończeniu debaty dr Tomasz Rożek, Ambasador kampanii „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre” rozmawiał z uczestnikami Pikniku na temat „Przyszłości (bez)smogu”.

Na zakończenie w ramach Parkowego Września z Kulturą 2021 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

 

Więcej o prognozowaniu jakości powietrzaFAQ - Śląskie SMOGSTOP (slaskiesmogstop.pl)

Więcej o projekcie InfoSMOG-MED - https://slaskiesmogstop.pl

Czy masz już na swojej komórce aplikację „Śląskie. SMOGSTOP”? Jeśli nie, to pobierz bezpłatnie ze sklepu Google Play lub z App Store.

Zobacz relację z wydarzenia

 


do góry