Eko-piknik na Bankowej w Chorzowie – podsumowanie projektu SALUTE4CE

W sobotę 18 września Miasto Chorzów zorganizowało eko-piknik dla mieszkańców. Wydarzenie miało miejsce na jednym z 4 obiektów, na których przeprowadzono inwestycje w ramach koordynowanego przez IETU projektu SALUTE4CE.

Chłodny weekend nie przeszkodził mieszkańcom Metropolii skorzystać z wydarzeń organizowanych na obszarze Metropolii GZM. W sobotę 18 września Miasto Chorzów zorganizowało eko-piknik na ulicy Bankowej, aby pokazać mieszkańcom efekty realizacji projektu SALUTE4CE. Oprócz ciekawostek o projekcie, mieszkańcy wzięli udział w warsztatach z tworzenia i aranżowania domowych kącików z ziołami, kwiatami i warzywami. Były też atrakcje dla całych rodzin – plac zabaw i doświadczeń ze stanowiskami rodzinnych aktywności ćwiczących współpracę, koordynację, kreatywność i zdolności konstrukcyjne. Całość dopełniała wystawa o pszczołach połączona z mini-grą. Wszyscy bawili się znakomicie.

To dla nas ważny moment, po ponad 2 latach realizacji projektu SALUTE4CE mieszkańcy mogą zobaczyć efekty. Ulica Bankowa jest jednym z 4 miejsc gdzie wdrażaliśmy koncepcję miejskiej zielonej akupunktury. To miejsce ma wyjątkowy potencjał, nie tylko stanowi dobry przykład rozszczelnienia powierzchni ale może służyć jako dodatkowa przestrzeń dla zlokalizowanego obok Centrum Integracji Międzypokoleniowej – podkreśla dr Anna Starzewska-Sikorska (IETU), koordynator projektu.

Dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Chorzów, Ruda Śląska, Świętochłowice został przygotowany Plan Działań, w którym zidentyfikowano miejsca i tzw. „interwencji”, czyli wyznaczono typy rozwiązań jakie w danym miejscu powinny być zastosowane. Całość ma tworzyć sieć zielonych punków, czyli miejskiej zielonej akupunktury (MZA).

4 inwestycje w Chorzowie, czyli ulica Bankowa, zielona ściana na Chorzowskim Centrum Kultury, zielony mur oporowy na ul. Moniuszki oraz zielone podwórko na ul. Armii Krajowej stanowią przykłady, jak mogłyby wyglądać wskazane w Planie Działań punkty interwencji. Zrealizowane inwestycje znajdują się w zasięgu archipelagu powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła (PMWC) zidentyfikowanej w mieście i będą pozytywnie wpływać na poprawę komfortu termicznego mieszkańców – podsumowuje Anna Starzewska-Sikorska (IETU), koordynator projektu.

Projekt SALUTE4CE realizowany jest w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów: Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Polska. Wśród partnerów uczestnikami konsorcjum są 4 miasta w tym miasto Chorzów.


do góry