918 uczniów katowickich szkół uczestniczyło w warsztatach „Co należy wiedzieć o klimacie?” przygotowanych przez ekspertów IETU

Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które zorganizował Urząd Miasta Katowice, były jednym z wielu wydarzeń adresowanych do młodzieży towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu ONZ COP24. W ciągu czterech tygodni skorzystało z nich 918 uczniów z 22 szkół.

Na tych warsztatach staraliśmy się wspólnie z uczniami budować zrozumienie złożonych zagadnień, jakimi są zmiany klimatu oraz proces adaptacji do ich skutków. Warsztaty dały sposobność, aby zwrócić uwagę młodzieży na zjawiska klimatyczne zachodzące coraz częściej w Polsce, których oni sami wielokrotnie doświadczyli. Mamy nadzieję, że te proste przykłady z ich życia oraz miasta, w którym mieszkają, uświadomią im potrzebę adaptacji oraz charakter globalny zmian klimatu.– mówi dr Ewa Błaszczyk.

W pierwszej części uczniowie pracowali nad zidentyfikowaniem przyczyn, poznaniem skutków zmian klimatu i szukaniem rozwiązań tego problemu zarówno w perspektywie globalnej, jak i tego co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu. Druga część warsztatów była okazją do podjęcia rozmowy o adaptacji do zmian klimatu w miastach na przykładzie Katowic. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem stacji monitoringu powietrza, która należy do sieci pomiarowej Państwowego Monitoringu Środowiska.

Wiedza nt. skutków zmian klimatu jest niezwykle ważna, bo dzięki niej można się przygotować na zagrożenia: ekstremalne temperatury, fale upałów, wichury, intensywne opady, powodzie czy powodzie miejskie – podkreśla Piotr Cofałka, dyrektor IETU ds. Badań i Rozwoju.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać młodzież, że zarówno w kwestii ograniczenia emisji dwutlenku węgla, jak i przystosowania miasta do zmieniających się warunków klimatycznych, wiele możemy zrobić sami, jeśli nauczymy się odpowiednich zachowań – dodaje Wanda Jarosz. – Bardzo ważne jest również uświadomienie sobie, że wiele naszych działań np. tych związanych z likwidacją niskiej emisji, stanowi również wkład w wzmacnianie odporności miasta na skutki zmian klimatu.

Urząd Miasta Katowice zorganizował również warsztaty na temat zmian klimatu dla szkół podstawowych oraz przedszkolaków.

 


do góry