Dzień Zdrowia i Klimatu podczas COP24

Zmiany klimatu stanowią największe zagrożenie dla zdrowia współcześnie żyjących ludzi na całym świecie - także w Polsce. Wzrost śmiertelności z powodu ich konsekwencji, takich jak fale upałów, susze, ekstremalne zjawiska pogodowe czy kilkukrotne zwiększenie liczby zachorowań na boreliozę to tylko niektóre negatywne skutki zdrowotne tego procesu, już teraz odczuwalne przez mieszkańców naszego kraju.

Zdrowotne konsekwencje zmian klimatu były dyskutowane 8 grudnia na Uniwersytecie Śląskim, gdzie odbyła się konferencja „Zmiana klimatu i zdrowie. Wyzwania dla sektora zdrowia w Polsce” zorganizowana przez Health and Environment Alliance (HEAL) w partnerstwie z Global Climate and Health Alliance (GCHA), stowarzyszeniem Pro Silesia oraz Koalicją Klimatyczną.

Wspólnie z międzynarodowymi ekspertami zastanawiano się nad wyzwaniami dla sektora zdrowia w Polsce oraz wiodącą rolą jego przedstawicieli w kontekście podnoszenia świadomości na temat wpływu zmiany klimatu na zdrowie publiczne.

W konferencji wzięła udział dr n. med. Ewa Błaszczyk z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

W środowisku naukowym w dalszym ciągu mocno akcentowany jest problem zanieczyszczenia powietrza i powodowanych przez nie skutków zdrowotnych - komentuje dr Ewa Błaszczyk. Z perspektywy ochrony zdrowia coraz częściej podnoszone są głosy rozprzestrzeniania się chorób wektorowych oraz chorób bakteriozależnych, np. salmonelloz, których źródłem może być skażony pokarm lub woda. Duże wyznania, w związku ze mieniającym się klimatem, stoją przed pracownikami służby zdrowia oraz dostosowaniem placówek opieki medycznej do wyższych temperatur. Aktualnie naukowcy dysponują wieloma argumentami, jednak największym wyzwaniem mogą okazać się kwestie finansowe.

Źródło: http://healpolska.pl/

 


do góry