Górnośląskie Pojezierze Antropogeniczne i jego potencjał w łagodzeniu skutków zmian klimatu

Na XII Konferencji Naukowo-Technicznej „Ochrona I Rekultywacja Wód”, która odbyła się 14-16 czerwca br. w Grudziądzu przedstawiono referat „Górnośląskie Pojezierze Antropogeniczne i jego potencjał w łagodzeniu skutków zmiany klimatu” przygotowany przez zespół w składzie: Andrzej Woźnica, Jakub Grudniewski, Damian Absalon, Wanda Jarosz, Magdalena Matysik, Philip Ciaramella, Jan Gąsior, Bartosz Łozowski, Edyta Sierka – Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Autorzy podjęli próbę określenia potencjału historycznego pojezierza antropogenicznego do łagodzenia skutków zmian klimatu wraz z oceną możliwości odtworzenia zbiorników wodnych. Do analizy możliwości odbudowy zasobów wodnych Górnośląskiego Pojezierza Antropogenicznego jako studium przypadku wybrano zlewnię rzeki Pszczynki leżącą w południowej części tego obszaru. Przeprowadzono analizę zbiorników wodnych na podstawie mapy Schmettau z 1787 r.

Analiza pozwoliła wskazać rozwiązania historyczne, które umożliwiały zrównoważone gospodarowanie ekosystemami wodnymi i zależnymi od reżimu wodnego, mające zastosowanie w obecnym gospodarowaniu wodą.

Więcej: Konferencja Naukowo-Techniczna Ochrona I Rekultywacja Wód

Obszary o wysokiej jeziorności, powstałe w skutek bezpośredniej lub pośredniej działalności człowieka określane są mianem „pojezierzy antropogenicznych”. W Polsce powstanie pojezierzy antropogenicznych jest ściśle związane z charakterem działalności gospodarczej prowadzonej na danym terenie. Górnośląskie Pojezierze Antropogeniczne to obszar zlokalizowany w południowej Polsce, na terenie województwa śląskiego. Zbiorniki tego pojezierza powstawały w silnie zurbanizowanym regionie górnośląskim od średniowiecza jako zbiorniki rzeczne, paciorkowe i groblowe.

 


do góry