IETU na finale Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej w Świerklańcu

Wielki rodzinny ekopiknik na zakończenie Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej odbył się 10 czerwca 2023 w pięknym Parku w Świerklańcu. W części edukacyjnej wzięli udział Wanda Jarosz i Piotr Cofałka.

Uczestnicy i pogoda dopisali, a w programie pikniku było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, młodszych i starszych, m.in.: warsztaty i zabawy ekologiczne, zajęcia sportowe, animacje i teatr dla dzieci, przegląd piosenki ekologicznej, wystawa plakatu ekologicznego, prelekcje związane z ochroną środowiska, pokaz drona antysmogowego, przejażdżki eko-autobusem po parku. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Ekopiknik otworzyli: Marek Cyl – Wójt Gminy Świerklaniec oraz Aldona Węgrzynowicz – zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w którym realizowany jest projekt „Śląskie, przywracamy błękit”.

Ponad dwadzieścia stoisk oferowało wiedzę, różne formy edukacji w czasie zabawy, ale też można było spróbować doskonałych miodów czy lokalnych wypieków. Ekodoradcy z Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Zbrosławic, którzy udzielali porad w zakresie wymiany źródeł ciepła i ich finansowania. Uczniom wręczono wyróżnienia w gminnym konkursie na ekomalowankę. Były też liczne atrakcje muzyczne m.in. koncert laureatów Powiatowego Konkursu Piosenki Przyrodniczej i Ekologicznej, uczestników przeglądu piosenki ekologicznej, zorganizowanego przez Gminę Ożarowice, przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej w Tąpkowicach, a także Zespołu Śpiewaczego Ossianie.

W Pałacu Kawalera odbyły się prelekcje na temat działań proekologicznych i klimatycznych z udziałem ekspertów z IETU. Wanda Jarosz pomagała zrozumieć adaptację do skutków zmian klimatu.  Piotr Cofałka mówił o jakości powietrza w regionie oraz zachęcał do korzystania z aplikacji Śląskie. Smog Stop i tłumaczył jak ważna dla ochrony naszego zdrowia jest prognoza jakości powietrza i jak z niej korzystać.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej mówił o rozwoju technologii opartych o odnawialne źródła energii, technologiach magazynowania energii oraz o gigantycznych wyzwaniach jakie mamy na drodze do gospodarki neutralnej klimatycznie.

Teresa Bryś Szczygieł, prezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia dyskutowała ze słuchaczami o roli zieleni w procesie ochrony jakości powietrza.

Głównym organizatorem był Partner projektu – Gmina Świerklaniec. Współorganizatorami byli Województwo Śląskie oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

Dziękujemy panu Maciejowi Koźmińskiemu, ekodoradcy z Gminy Świerklaniec za pomoc i współpracę.

Więcej szczegółów zobacz: EU Green Week - rodzinny ekopiknik w Świerklańcu

 


do góry