Warsztaty „Cyrkularne surowce i produkty: recykling zużytych opon. Re-PLAN CITY LIFE” – 23 maja 2023

W dniu 23 maja 2023 r. w Kielcach podczas Targów Plastpol odbyły się współorganizowane przez IETU Warsztaty „Cyrkularne surowce i produkty: recykling zużytych opon. Re-PLAN CITY LIFE”.

Fotogaleria

 

Poniżej zaproszenie na Warsztaty

W imieniu Klastra Gospodarki Odpadami i Recyklingu, Krajowego Klastra Kluczowego oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) zapraszamy na warsztaty „Cyrkularne surowce i produkty: recykling zużytych opon. Re-PLAN CITY LIFE” w dniu 23 maja 2023 r., godz. 14:00-16:00, podczas Targów Plastpol w Kielcach.

Z punktu widzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym – potencjał surowcowy gumy i zużytych opon nie jest w pełni wykorzystany. W tym zakresie, wieloletnie badania prowadzone przez jednostki naukowe UE, oraz wyniki wdrożeń wskazują że przy odpowiednim podejściu, stosowanie materiałów z recyklingu opon (guma, stal, tekstylia i tworzywa sztuczne) może przynieść wymierne korzyści. Dotyczy to szerokiej gamy zastosowań, wśród których można wymienić np. stosowanie materiałów z recyklingu opon do projektowania i produkcji elementów tłumiących drgania (infrastruktura sektora transportu i komunikacji miejskiej - tramwaje, kolejki, metro itp.), szerokie zastosowania w zakresie inwestycji z sektora sportowego i rekreacyjnego (maty lekkoatletyczne, bieżnie itp.), zastosowania w budownictwie i drogownictwie zarówno w zakresie nowych materiałów i prefabrykatów, jak i domieszek granulatów gumowych poprawiających właściwości użytkowe betonu czy mas bitumicznych i asfaltów.

Jednakże wciąż istnieje wiele okoliczności o charakterze technicznym i proceduralnym, które utrudniają bądź uniemożliwiają  efektywne wykorzystywanie zużytych opon. Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości na temat możliwości wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) dla produktów i aplikacji materiałów z recyklingu zużytych opon (RTM), które będą sprzyjać stosowaniu i wdrażaniu przyjaznych dla środowiska dobrych praktyk możliwych do wdrażania w inwestycjach gminnych.

Projekt RE-PLAN CITY LIFE realizowany w międzynarodowym konsorcjum którego liderem jest Europejskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon (ETRA), koncentruje się na możliwościach, jakie stwarza środowisko miejskie w zakresie szeroko pojętego wykorzystania surowców wtórnych pozyskanych w procesach recyklingu opon (recycled tyre materials – RTM).

 

Rejestracja bezpłatna dla uczestników targów, lecz obowiązkowa. REJESTRACJA

AGENDA

Rejestracja nie zwalnia z opłat biletu wstępu na Targi.

Kontakt: www.klasterodpadowy.com

 

                                                                                      AGENDA

WARSZTATY "CYRKULARNE SUROWCE I PRODUKTY: RECYKLING ZUŻYTYCH OPON. RE-PLAN CITY LIFE"

23  maja 2023 r.                           godz. 14:00-16:00                 Sala E-3, Hala H, Targi Plastpol Kielce

 

14:00 Otwarcie
  Rynek recyklingu opon w kontekście gospodarki
o obiegu zamkniętym.
Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarządu, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
   

Projekt „Re-PLAN CITY LIFE”. Praktyczne zastosowania recyklatów z przetwarzania opon

 

Mariusz Kalisz, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, koordynator projektu w IETU
  Innowacje - techniki wyciszania torowisk przy pomocy produktów z recyklingu opon Przemysław Chyła, Orzeł S.A.

 

14:45

 

 

WARSZTATY

 

 

Prowadzenie: Agnieszka Zdanowicz, wiceprezes zarządu, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
16:00 ZAKOŃCZENIE

 

Więcej informacji o projekcie RE-PLAN CITY LIFE

 

 

 


do góry