IETU na Śląskim Festiwalu Nauki 2019 – Katowice, 12-14 stycznia

IETU był jednym z uczestników Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 12-14.01.2019. Pod hasłem „Rośliny z energią” zaprezentował jak prowadzone są badania nad możliwością uprawy roślin energetycznych (miskant olbrzymi, ślazowiec pensylwański, proso rózgowate i spartina preriowa) na glebach zanieczyszczonych i słabej jakości.

Badania prowadzone w ramach dwóch realizowanych przez IETU projektów: Phytop2Energey i MISCOMAR wykazały, że niektóre gatunki roślin energetycznych rosnąc na glebach niższej jakości i zanieczyszczonych z powodzeniem zapewniają plon wystarczający do wykorzystania w skali przemysłowej. Ponadto niektóre z nich posiadają specyficzne mechanizmy umożliwiające pobieranie i gromadzenie w tkankach substancji toksycznych, np. ołowiu i kadmu, czyli mogą być jednocześnie wykorzystane do oczyszczania gleb. Inne natomiast nie pobierają zanieczyszczeń z gleb do części nadziemnych, więc ich plon stanowi czysta biomasa łatwiejsza do zagospodarowania na cele energetyczne.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedno z największych wydarzeń popularyzujących naukę, organizowane przez największe śląskie uczelnie: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych oraz Miasto Katowice. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem – ENERGIA.

Więcej informacji na stronie internetowej www.slaskifestiwalnauki.pl

 


do góry