Projekt V4RIT-SURR – Wizyta studyjna przedstawicieli samorządów Ukrainy w województwie śląskim

To były intensywne i inspirujące dwa dni! Tak można podsumować pobyt przedstawicieli samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych z Ukrainy w województwie śląskim zorganizowany przez IETU w ramach projektu V4RIT-SURR – Regiony V4 w okresie transformacji wspierają odbudowę i przebudowę Ukrainy. Z Polski ukraińscy goście pojadą do Czech i na Słowację.

Od 27 do 28 maja br. przedstawiciele samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych odwiedzili Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Gliwice i Zabrze. Celem wizyty studyjnej jest wzmocnienie funkcjonowania ukraińskich samorządów jako kluczowych podmiotów w procesach odbudowy Ukrainy i przygotowania jej akcesji do Unii Europejskiej.

W skład delegacji liczącej 19 osób wchodzą osoby reprezentujące administrację regionalną i lokalną, organizacje pozarządowe oraz środowisko naukowe, 13 gromad z 6 obwodów Ukrainy (dniepropietrowskiego, iwanofrankowskiego, donieckiego, chmielnickiego, rówieńskiego i odeskiego).

 

Wizytę studyjną przygotował logistycznie IETU oraz eksperci z czeskiego IURS i słowackiej SPECTRA. Nabór uczestników z Ukrainy perfekcyjnie zorganizowała LEDA - Sieć Agencji Lokalnego Rozwoju Gospodarczego.

Projekt V4RIT-SUARR – Regiony V4 w okresie transformacji wspierają odbudowę i przebudowę Ukrainy, jest finansowany z Funduszu Wyszehradzkiego.

Wizyta rozpoczęła się od warsztatów wprowadzających zatytułowanych „Różne strony sprawiedliwej transformacji w regionie śląskim”, które umożliwiły poznanie specyfiki systemu samorządowego w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi, jakości powietrza, transformacji pogórniczej i energetycznej, kwestii związanych z uspołecznieniem procesu transformacji, dialogiem społecznym czy inicjowaniem współpracy partnerów lokalnych z obszarów podlegających transformacji społeczno-gospodarczej oraz jednostek B+R z podmiotami gospodarczymi. W czasie warsztatów doświadczenia i informacje przekazywali eksperci IETU: dr Joachim Bronder, Mariusz Kalisz, Piotr Cofałka, Wanda Jarosz, a także Patryk Białas, prezes organizacji pozarządowej „BoMiasto”, Anna Dudek, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Adrianna Kordiak-Woryna, Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce.

Następnie pokazaliśmy najbardziej spektakularne przykłady przekształceń terenów pokopalnianych: Katowicką Strefę Kultury, Park Amelung w Chorzowie, oczyszczony po 50 latach Staw Kalina w Świętochłowicach, „Nowe Gliwice” i Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu – mówi Piotr Cofałka, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju. – We wtorek wieczorem nasi ukraińscy goście przenieśli się na kolejną część wizyty studyjnej do Ostrawy. Czechy, to drugi kraj, gdzie zapoznają się z doświadczeniami Regionu Śląsko-Morawskiego. Część trzecia to pobyt na Słowacji i prezentacja przykładów dotyczących regionu Górnej Nitry.

Serdecznie dziękujemy firmom, które otworzyły swoje progi dla naszych gości – Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny, REMEA i EMT-SYSTEMS Centrum Szkoleń Inżynierskich.

Nasi Goście podkreślali, że wśród problemów, które ich szczególnie interesują są gospodarka odpadami komunalnymi, niezależność energetyczna, rozwój gospodarczy bazujący na zasobach własnych, zaangażowanie obywatelskie oraz współpraca międzysamorządowa na różnych szczeblach, również międzynarodowym.

Późnym popołudniem nasi ukraińscy goście pojechali do Ostrawy.

 


do góry