Piknik „Błękitny ekoFest” w Parku Śląskim w Chorzowie z udziałem IETU – 8.06.2024

Województwo Śląskie w dniu 8 czerwca 2024 roku do Parku Śląskim w Chorzowie zorganizowało piknik rodzinny „Błękitny ekoFest”. Piknik był Oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej. Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych był jednym z wystawców, przestawił realizowane projekty oraz zaprezentował podczas wydarzenia wykład dot. inteligentnego modułu zielonej infrastruktury miejskiej.

Na odwiedzających czekały sektory: sportowy, kulturalny, wystawienniczy i edukacyjny. Ponad to 37 stoisk, 22 wykłady, pokazy i treningi sportowe, występy zespołów tanecznych i wokalnych, warsztaty, doświadczenia naukowe, gry i zabawy z konkursami. Dla chętnych ćwiczenia indor cyclingu, silent fitness, jogi, bieg z maratończykami, ćwiczenia karate. Do wyboru także plener malarski, obserwacja Słońca, pokazy sprzętu strażackiego i ratownictwa medycznego oraz wiele innych atrakcji.

Podczas wydarzenia oprócz stoiska, zaprezentowaliśmy wykład pt. „Samowystarczalny, inteligentny moduł zielonej infrastruktury miejskiej w adaptacji do zmian klimatu” – prowadzący Radosław Stec. Na stoisku IETU przedstawiliśmy projekty dot. adaptacji do zmian klimatu i wykorzystania w niej rozwiązań opartych na naturze, ochrony powietrza oraz promocji turystyki kulturowej:

  • TExTOUR – Innowacje społeczne i technologie w dziedzinie turystyki kulturowej dla zrównoważonego wzrostu,
  • UPSURGE – Europejski Przewodnik Odnowy Miejskiej dla wsparcia wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie w miastach (EU Regenerative Urban Lighthouse),
  • Mod4GrIn – Samowystarczalny, inteligentny moduł zielonej infrastruktury miejskiej w adaptacji do zmian klimatu.

W ramach projektu UPSURGE wśród uczestników została przeprowadzona ankieta dot. zagospodarowywania terenów zielonych w mieście – wprowadzania rozwiązań opartych na przyrodzie.

Za każdą osobę, która wzięła udział w wydarzeniu posadzone zostało drzewo w województwie śląskim. Wspólnie posadzimy do 1000 drzew.

 

Więcej informacji na stronie internetowej https://przywracamyblekit.slaskie.pl/blekitny-ekofest/.

 

#błękitnyekofest #zielonytydzień #zielonytydzieńuniieuropejskiej #greenweek #greenweek2024 #śląskieprzywracamybłękit #LIFEprogramme #pomysłnaweekend #piknikrodzinny #ekopiknik

 


do góry