Śląskie STOPSMOG – Innowacyjność systemu

System prognozowania jakości powietrza opracowany przez IETU i wykorzystany w projekcie InfoSMOG-MED jest innowacyjny w porównaniu do stosowanej dotychczas rozmytej prognozy sytuacji meteorologicznej i eksploracyjnej analizy danych o stężeniach zanieczyszczeń. Jest systemem prognozowania w warunkach rzeczywistych.

Prace badawcze naukowców IETU obdarzonych umiejętnością wcielania w życie niekonwencjonalnych pomysłów naukowych i organizacyjnych oraz śmiałych idei przełożyły się na rozwój narzędzi informowania społeczeństwa o jakości powietrza umożliwiających szybki i łatwy dostęp do informacji o prognozowanej jakości powietrza na danym obszarze – jaką obecnie można uzyskać za pomocą systemu i aplikacji ŚląskieSMOGSTOP – opracowanych w projekcie InfoSMOG-MED Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca.

Innowacyjność systemu prognozowania jakości powietrza polega przede wszystkim na użyciu modelu emisyjnego dla źródeł niskich (budynków), który określa wielkość emisji zanieczyszczeń dla danej godziny w odniesieniu do temperatury zewnętrznej powietrza, biorąc pod uwagę związane z tą temperaturą zapotrzebowanie na ciepło w budynku, z uwzględnieniem jego termoizolacji, rodzaju i zużycia paliwa do produkcji ciepła oraz rodzaju i sprawności źródła spalania. Wyliczana przez model wielkość emisji odnoszona jest do konkretnego obszaru objętego zabudową mieszkaniową, a nie jak w innych systemach prognozy do uśrednionej emisji na kilometr kwadratowy powierzchni miasta/gminy, co powoduje, że emisje ze źródeł komunalnych występują na obszarach objętych zabudową mieszkaniową, zaopatrywaną w ciepło sieciowe, ale także na terenie obszarów parków czy obszarów leśnych .

Zastosowanie w projekcie InfoSMOG-MED systemu prognozy jakości powietrza opracowanej przez IETU pozwala na większą precyzję przestrzennej identyfikacji obszarów o wzmożonej kumulacji niskiej emisji, bezpośrednio oddziałującej na obszary, na których została wyemitowana, a co za tym idzie na większą precyzję predykcji stężeń zanieczyszczeń i ocenę narażenia populacji na ich negatywne skutki.

Więcej na Śląskie STOPSMOG

 

 

 

 

1973

Na terenie IETU (ówczesnego Centrom Ochrony Środowiska oddziału katowickiego Instytutu Ochrony i Kształtowania Środowiska powstała pierwsza w województwie stacja monitoringu jakości powietrza, która wchodzi w skład Krajowej Sieci Stacji Podstawowych Monitoringu Zanieczyszczeń Powietrza, Państwowego Monitoringu Środowiska. W 1990 r. została włączona do Europejskiej Sieci Monitoringu Jakości Powietrza – EUROAIRNET, w ramach Programu EMEP.

 

1972-1979

Działalność naukowa Instytutu przyczyniła się do uruchomienie w naszym województwie pierwszego w Polsce regionalnego systemu monitoringu jakości powietrza opartego na manualnych średnio dobowych pomiarach stężeń pyłu, dwutlenku siarki i tlenków azotu oraz automatycznych pomiarach ciągłych tych zanieczyszczeń.

 

2000-2015

Naukowcy IETU tworzą System Identyfikacji Napływu Zanieczyszczeń Powietrza (SINZaP) – unikalne na skalę krajową narzędzie informatyczne wspomagające działanie systemów monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Innowacyjnością SINZaP jest wykorzystanie danych meteorologicznych do wskazania źródeł emisji zanieczyszczeń, które mają znaczący wpływ na jakość powietrza w rejonie danej stacji monitoringu.

 

2005-2006

Z udziałem ekspertów IETU w projekcie MARQUIZ powstaje wersja demonstracyjna Wielomodalnego ogólnoeuropejskiego serwisu informacyjnego na temat jakości powietrza. Zastosowano w nim opracowany w IETU System raportowania informacji o regionalnym zanieczyszczeniu powietrza.


do góry