#TEXTOUR – konferencja prasowa i webinarium

26 października 2023 w IETU odbyła się konferencja prasowa oraz webinarium poświęcone rozwojowi turystyki kulturowej w ramach projektu #Textour. Konferencję rozpoczęła Dyrektor IETU - prof. Marta Pogrzeba prezentując wielodziedzinową działalność Instytutu, a także zaobserwowane zmiany i nowe trendy w realizacji projektów. Dr Joanna Piasecka przybliżyła pojęcie turystyki kulturowej oraz obszarów pilotażowych i głównych celów projektu Textour. Podkreśliła jak ważna dla rozwoju turystyki kulturowej jest partycypacja społeczna. Następnie głos zabrał Pan Adam Kałucki z firmy Locativo, która wraz z IETU i SMZT pracowała nad Strategią rozwoju turystyki kulturowej w górnośląskim obszarze pilotażowym.

Efektem tej współpracy jest specjalna oferta edukacyjna bazująca na nowoczesnej edukacji pozaszkolnej. Produkt, którego brakowało w Tarnowskich Górach, opiera się na wielozmysłowym doświadczaniu, samodzielnym odkrywaniu i pobudzaniu dziecięcej ciekawości. Niezwykle trudnym zadaniem było opracowanie scenariusza takich zajęć, które zainteresują przebodźcowane i przesycone multimedialnym otoczeniem dzieci. Trzeba podkreślić, jak duże ryzyko podjęli realizatorzy projektu, rezygnując z tabletów, aplikacji komórkowych czy innych technologicznych rozwiązań na rzecz powrotu do natury w pełnym tego słowa znaczeniu. Tym bardziej cieszy fakt, że nowa podziemna ścieżka edukacyjna w Zabytkowej Kopalni w Tarnowskich Górach jest na tyle atrakcyjna, że przez ponad godzinę przykuwa uwagę dzieci i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Więcej o ofercie edukacyjnej piszemy w Gwarku:
https://gwarek.com.pl/pl/651_artykuly-sponsorowane/44527_lekcja-inna-niz-wszystkie-bo-w-podziemiach-kopalni-z-listy-unesco.html

Więcej o projekcie Textour na stronie: https://textour-project.eu/

 


do góry