TExTOUR – konferencja prasowa w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

15 września 2023 r. odbyła się konferencja prasowa poświęcona promocji produktu edukacyjnego wypracowanego w ramach projektu @TExTOUR. Są nim interaktywne zajęcia edukacyjne dla dzieci z klas I-IV, które będą odbywać się w @Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach już od 1 października br. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (ZMZT), Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, firmy Locativo, Szkoły Podstawowej nr 9 oraz dziennikarze śląskich rozgłośni i gazet.

Prezes SMZT Pan Zbigniew Pawlak podkreślił znaczenie górnictwa oraz edukacji w tym zakresie, ze szczególnym naciskiem na możliwości zaangażowania wszystkich dziecięcych zmysłów. Dr Joanna Piasecka z IETU przedstawiła główne cele projektu TExTOUR oraz dobrą współpracę pomiędzy Kopalnią, Instytutem i firmą Locativo, której efektem są trzy akcje podjęte w celu rozwoju turystyki kulturowej naszego śląskiego obszaru UNESCO. Głos zabrali również przedstawiciele Szkoły nr 9, której uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w testowaniu zajęć edukacyjnych. W ostatniej części konferencji Pan Adam Kałucki z firmy Locativo omówił szczegółowo, jak będą wyglądać zajęcia edukacyjne w Kopalni.

Nowoczesna edukacja pozaszkolna w twórczym otoczeniu, które udostępnia Kopalnia pozwala na wielozmysłowe doświadczenie, samodzielne  odkrywanie i poznawanie różnych zjawisk. Dzieci wyruszają w 90-minutową podróż na poszukiwanie srebra. W nowym nieznanym otoczeniu wyciszają się. Dostają kask, mapę, notatnik z ołówkiem. W trakcie zajęć posługują się także innymi prostymi rekwizytami, np. termometrem, dalmierzem, probówkami, do których pobierają  wodę, latarkami. Mogą dotykać błota, brudzić ręce, łupać skałę. Doświadczają całkowitej ciemności, którą przerywa zapalony kaganek. Przeszkoleni edukatorzy są gotowi na prawdziwe wyzwanie i stawiane przez dzieci pytania otwarte, a zajęcia przygotowane są tak, aby mogły być kontynuowane w szkole.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia edukacyjne do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Zobacz spot na FB TExTOUR - https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02cbwy5n7f9e1kd4qFQA1Rq49SRpVZymrbMdMGZsYA9zL3Vxatrt6NwUPK4v4acwdtl&id=100071689750111

 

Więcej o projekcie TExTOUR - https://ietu.pl/projekty_post/textour/

 


do góry