Miejska zielona akupunktura – sposób na wzmocnienie zielonej infrastruktury w miastach. Doświadczenia projektu SALUTE4CE – webinarium podsumowujące projekt 22.03.2022

O Webinarium

Projekt SALUTE4CE wychodzi naprzeciw europejskim miastom, które z uwagi na swój układ funkcjonalno-przestrzenny, mają problem ze znalezieniem dużych obszarów pod tereny zielone. W projekcie SALUTE4CE przygotowano koncepcję tzw. MIEJSKIEJ ZIELONEJ AKUPUNKTURY, czyli punktowego wprowadzania zieleni do tkanki miejskiej. Działanie to pozwala uzyskać efekt poprawy walorów estetycznych, jakości życia, adaptacji do zmian klimatu -przez poprawę komfortu termicznego - a także wzmocnienia usług ekosystemowych na terenie miasta. Warunkiem uzyskania tego efektu jest powstanie gęstej sieci takich zielonych punktów. To podejście zostało przetestowane wśród 4 partnerów: miasto Chorzów (PL), Impulse Region, reprezentowanym przez Erfurt, Jenę, Apoldę i Weimar (GER), miasto Alessandrię (IT) oraz miasto Liptovsky Mikulas (SK). W sumie zrealizowano 16 małych inwestycji.

Projekt SALUTE4CE rozpoczął się 1 kwietnia 2019 roku. Będzie nam niezmiernie, miło po upływie prawie 3 lat od rozpoczęcia projektu, zaprezentować Państwu wyniki naszych prac. Organizowane Webinarium będzie też okazją do dyskusji nad obecnymi problemami w gospodarowaniu przestrzenią w tym terenami zielonymi w miejskich obszarach funkcjonalnych.

Projekt SALUTE4CE realizowany jest w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów: Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Polska.

Więcej informacji o projekcie dostępnych na stronie: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SALUTE4CE.html

 

Dla kogo?

Do udziału w Webinarium zapraszamy polskich i zagranicznych przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych, architektów, urbanistów, właścicieli terenów, inwestorów, przedsiębiorstw zajmujących się oczyszczaniem oraz rekultywacją gleb i wód, firm budowlanych, a także instytucji finansujących oraz studentów.

 

Data i miejsce

Konferencja odbędzie się online, za pośrednictwem platformy ZOOM. Link do webinarium otrzymacie Państwo po wcześniejszej rejestracji wraz z ostateczną agendą spotkania.

 

Język

Webinarium będzie prowadzone w języku polskim i angielskim. Organizator zapewnia tłumaczenie symultaniczne

 

Rejestracja

Ze względów organizacyjnych możliwość udziału w webinarium po wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza online do 15 marca 2022 r.

Zarejestruj się już teraz: https://forms.gle/CHQ7ZXbv8bevPVjN9

Przydatne informacje

Broszura Salute4CE (pdf)

Program Webinarium SALUTE4CE (pdf)

Polityka prywatności IETU dot. Webinarium SALUTE4CE (pdf)

 

Kontakt

Marta Fudała, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach
e-mail: , tel: +48 32 254-60-31 wew.139

 

 


do góry