Wizyta studyjna na poletkach doświadczalnych projektu MISCOMAR plus

W dniu 13 lipca 2022 projekt Miscomar Plus został zaprezentowany podczas wizyty studyjnej delegacji z Kosowa, w ramach funkcjonującego w Komisji Europejskiej Sekretariatu „Initiative for coal regions in transition in the Western Balkans and Ukraine”.

W trakcie spotkania dr Jacek Krzyżak z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych przedstawił w siedzibie Urzędu Miasta w Bytomiu założenia projektu Miscomar Plus. Następnie goście udali się na plantację eksperymentalną projektu zlokalizowaną na glebie zanieczyszczonej metalami ciężkimi. W trakcie wizyty terenowej goście uzyskali szczegółowe informacje na temat prowadzonych badań, zarówno z zakresu prowadzenia upraw jak i sposobów wykorzystania biomasy na cele energetyczne oraz jako surowca do produkcji papieru.

W wizycie terenowej uczestniczyli przedstawiciele delegacji z Kosowa, reprezentujący władze państwowe, spółki energetyczne oraz gminy górnicze. Polskę reprezentowali pracownicy Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, urzędnicy miasta Bytom zajmujący się ochroną środowiska, przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa oraz Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Więcej informacji o projekcie MISCOMAR Plus

 

 

 

 

Źródło finansowania: FACCE SURPLUS, polska część badań dofinansowana przez NCBiR

 


do góry