Za rok to będzie już inny krajobraz

Ruszają prace na rudzkiej hałdzie po hucie Liebe-Hoffnung, na której powstanie tor saneczkowy, pole do gry, ścieżka zdrowia, punkt widokowy czy miejsca do grillowania. Inwestycja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu LUMAT, który stanowi wspólny pomysł Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i miasta Ruda Śląska.

Dla całego przedsięwzięcia kluczową kwestią jest rekultywacja 4,2 ha powierzchni hałdy, dzięki której zanieczyszczenia zostaną „unieruchomione” glebie i nie będą przedostawać się do roślin. Zapewni to dodanie do gleby węgla brunatnego oraz wapna nawozowego, które podwyższą odczyn podłoża co ułatwi wiązanie zanieczyszczeń w części korzeniowej roślin i uniemożliwi ich przechodzenie do części nadziemnej. W ten sposób użytkowanie hałdy i kontakt z nasadzonymi roślinami będzie bezpieczny. Naukowcy z IETU do pokrycia powierzchni hałdy wybrali kostrzewę czerwoną oraz życicę trwałą – trawy, które oprócz właściwości gromadzenia metali w części korzeniowej również wolno wzrastają. Ograniczy to konieczność częstego koszenia i będzie miało wpływ na koszty utrzymania zieleni na hałdzie.

Tak wygląda hałda dzisiaj, ale za rok to będzie już zupełnie inny widok.

Autorem projektu zagospodarowania rekreacyjnego terenu jest zespół pod kierunkiem dr Krzysztofa Rostańskiego, który uwzględnił niemal wszystkie pomysły zgłoszone przez mieszkańców. Będzie ścieżkę zdrowia, wieża widokowa, duże pole do gry, gdzie będzie można grać w piłkę oraz uprawiać inne sporty, specjalne miejsca rekreacyjne umieszczone m.in. w dość oryginalnych industrialnych „klockach”, miejsca do grillowania.

Całość będą uzupełniać specjalnie dobrane gatunki roślin rodzimych nie tylko atrakcyjnych wizualnie, ale także odpornych na trudne warunki, wśród nich dęby, brzozy i jarzębiny, a także ozdobne trawy. Dominować będą brzozy, jako drzewa światłolubne, pionierskie, posiadające małe wymagania pokarmowe i wilgotnościowe. – Brzozy mają to do siebie, że ograniczają wzrost niepożądanych roślin. Pod nimi zazwyczaj nie rośnie nic, poza trawą – wyjaśnia prof. Krzysztof Rostański, autor koncepcji zagospodarowania hałdy.

Projekt LUMAT koordynowany przez IETU realizowany będzie do 2019 roku w ramach Programu INTERREG Central Europe. Jego całkowita wartość to ok. 10 mln zł, z czego dofinansowanie do rudzkiej „części" wyniesie ponad 1 mln zł. Jego partnerami obok IETU i Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze, m.in. Turyn, słowacka Trnava, słoweński Kranj czy czeska Ostrawa.

Ruda Śląska zdobyła także na ten cel ponad 6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które zostaną przeznaczone na powstanie tzw. Traktu Rudzkiego, czyli ścieżki rowerowo-pieszo-rolkarskiej, łączącej Wirek z Nowym Bytomiem. W ramach tego projektu zrewitalizowanych zostanie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków oraz właśnie pocynkowa hałda.

Więcej na stronie internetowej projektu: www.interreg-central.eu

Projekt jest obecny także w mediach społecznościowych: https://twitter.com/Lumat_project oraz https://www.facebook.com/lumatproject


do góry