Prowadząca: prof. dr hab. inż. Mariola Saternus, Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej, Katedra Metalurgii i Recyklingu
Autorzy: M. Saternus, A. Fornalczyk, W. Gąsior, A. Dębski, S. Terlicka
Katalizatory samochodowe to obecnie jeden z podstawowych elementów każdego pojazdu. Funkcje katalityczne pełnią tam głównie platyna, pallad i rod. Rosnące ceny wydobycia tych metali szlachetnych oraz zmiany przepisów recyklingowych w państwach Unii Europejskiej skutkują wymogiem odzysku platynowców ze zużytych katalizatorów samochodowych. Problematyka ta jest o tyle ważna, że obecnie popyt na platynowce przekracza ich podaż, zaś do produkcji katalizatorów samochodowych zużywa się 38% światowego zapotrzebowania na platynę oraz do 80% światowej produkcji palladu i rodu.
W prezentacji zostaną przedstawione metody odzysku platynowców na drodze piro- i hydrometalurgicznej. Z jednej tony katalizatorów można uzyskać około dwóch kilograma platynowców, głównie platyny i palladu. Sam proces odzysku platynowców ze zużytych katalizatorów stanowi obszar badań laboratoryjnych, dążących do ulepszania istniejących metod i technologii. Przybliżona zostanie innowacyjna zmodyfikowana metoda metalu zbieracza, która polega na umieszczeniu nośników katalizatorów w ciekłym metalu, który krążąc w obiegu zamkniętym, wypłukuje platynowce dzięki wykorzystaniu wirującego pola elektromagnetycznego. W porównaniu do tradycyjnie stosowanych metod odzysku platynowców proponowane rozwiązanie pozwala na zastosowanie niższej temperatury procesu oraz prowadzi do wzrostu stężenia platynowców do wartości gwarantujących opłacalność ich ekstrakcji.
Webinarium organizowane we współpracy z Komisją Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN Oddział w Katowicach.
Data:
21 września 2023, g. 13.00
Udział w Webinarium jest bezpłatny.
Spotkanie prowadzone będzie na platformie MS Teams.
Prosimy o rejestrację on-line do 20 września 2023 r.
Po rejestracji zgłoszenia uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie zarejestrowania oraz dzień przed webinarium link do spotkania on-line.
Więcej o Webinariach IETU oraz materiały ze zorganizowanych webinariów