Zaproszenie na Webinarium IETU – Zadania IMGW-PIB w zakresie działalności Państwowej Służby ds. Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących – 27 kwietnia 2023

Prowadzący: mgr inż. Maciej Sieinski - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy

Historia technicznej kontroli zapór w Polsce sięga roku 1960. Przez ponad 60 lat w różnych formach i zakresie, przy zmieniających się strukturach organizacyjnych, w działaniach strategicznych bierze udział Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W 2011 r. w nowelizacji ustawy Prawo wodne do życia powołano Państwową Służbę ds. Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących (PSBBP) i zgodnie z zapisami służbę tę pełni IMGW-PIB. W strukturach Instytutu zadania statutowe w zakresie PSBBP pełni Centrum Technicznej Kontroli Zapór (CTKZ).

Zgodnie z zapisami art. 377 ustawy Prawo wodne, do zadań PSBBP należą: wykonywanie badań i pomiarów pozwalających na ocenę stanu technicznego budowli piętrzących I lub II klasy należących do Skarbu Państwa, opracowanie ocen stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa dla tych budowli, prowadzenie baz danych budowli piętrzących, opracowanie w oparciu o oceny stanu technicznego raportu o stanie bezpieczeństwa budowli.

Techniczna kontrola zapór prowadzona jest na wielu płaszczyznach przez odpowiednio korespondujący ze sobą zespół specjalistów. Szeroki zakres obowiązków, jaki nakłada na PSBBP ustawa, realizowany jest w CTKZ przez biura i wydziały, odpowiedzialne za poszczególne etapy i zagadnienia wykonywania ocen. W strukturach Centrum swoim doświadczeniem służą geodeci, geotechnicy, chemicy, specjaliści w zakresie batymetrii, pracownicy administracyjni koordynujący poszczególne działy oraz specjaliści z uprawnieniami budowlanymi. Dzięki pracy PSBBP, administratorzy budowli piętrzących uzyskują wsparcie techniczne do bezpiecznego eksploatowania obiektów piętrzących oraz do priorytetyzacji działań remontowych. Społeczeństwo wykorzystuje infrastrukturę hydrotechniczną do celów turystycznych, zaspokojenia potrzeb zaopatrzenia w wodę swoich gospodarstw, a w wielu przypadkach, na obszarach sztucznych zbiorników zaporowych, mogą podziwiać stworzone rezerwaty przyrody.

Program webinarium

 

Data: 

27 kwietnia 2023, g. 13.00

Udział w Webinarium jest bezpłatny.
Spotkanie prowadzone będzie na platformie MS Teams.

Prosimy o rejestrację on-line do 26 kwietnia 2023 r.

Po rejestracji zgłoszenia uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie zarejestrowania oraz dzień przed webinarium link do spotkania on-line.

Formularz zgłoszenia on-line

 

Więcej o Webinariach IETU oraz materiały ze zorganizowanych webinariów


do góry