Covid-19 pomagamy

IETU udostępnił bezpłatnie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Katowicach aparat LightCycler 96 do badań metodą RT-PCR wykrywania obecności wirusa SARS-Co V-2.

Wykrycie materiału genetycznego wirusa w wymazie z dróg oddechowych za pomocą metody RT-PCR (badanie genetyczne) jest jedynym badaniem służącym do potwierdzenia infekcji SARS-CoV-2. Badanie to powinno być wykonane u jak największej liczby osób, a szczególnie u tych z objawami klinicznymi sugerującymi infekcję SARS-CoV-2. Ponadto u osób, które miały kontakt z potwierdzonymi przypadkami COVID-19.

 

Wiemy, że w związku  z obecną pandemią zapotrzebowanie na badania prowadzone przez SANEPID, szczególnie w naszym regionie, jest bardzo duże. Pomagamy inspekcji w realizacji jej zadań, aby można przebadać praktycznie każdą osobę, u której podejrzewa się infekcję SARS-CoV-2. WSSE powinna mieć możliwość prowadzenia badań metodą RT-PCR i doposaża się w odpowiedni sprzęt, który na rynku nie jest obecnie łatwo dostępny. Mając na uwadze, że w czasie pandemii służby sanitarno-epidemiologiczne muszą działać w sposób ciągły, zaoferowaliśmy pomoc, udostępniając własne urządzenie, wykorzystywane na co dzień w badaniach naukowych – mówi Piotr Cofałka, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju IETU.


do góry