Podczas Okrągłego Stołu, zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w związku z realizacją projektu LIFEproETV, dyskutowaliśmy o tym, jak unijna taksonomia wpływa na innowacyjność przedsiębiorstw i czy mamy szansę na rozkwit zielonych innowacji w Polsce.
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to miejsce spotkań, dyskusji i inspirującej wymiany pomysłów. Tym razem mieliśmy w tym swój wyjątkowy udział, ponieważ do Okrągłego Stołu zaprosiliśmy przedsiębiorców, instytucje, twórców technologii i wszystkich zainteresowanych zielonymi innowacjami.
Izabela Ratman-Kłosińska, kierownik projektu LIFEproETV - Promocja i wdrażanie ETV jako dobrowolnego programu UE służącego weryfikacji efektu działania technologii środowiskowych, opowiedziała o najważniejszych wyzwaniach związanych z budowaniem odpowiedniej oferty zielonych inwestycji. Najważniejsze z nich to:
- Definiowanie przedmiotu oferty.
- Przejrzyste i jasne kryteria, które określają, czy innowacja jest zielona, czy nie.
- Demonstracja innowacji.
- Dojrzałość rynkowa.
- Wykonalność techniczna.
- Zgodność z normami i przepisami.
- Skalowalność.
- Wiarygodność.
- Koszty vs. korzyści.
Zielone innowacje to cały złożony proces, ale niewątpliwie przyszłość polskiej przedsiębiorczości.
Dziękujemy za inspirujące spotkanie!