8 października 2020 Chorzów, akcja zbierania propozycji miejsc, w których mogą powstać zielone punkty

#miejska zielona akupunktura – w Chorzowie zaproponowano 55 punktów, które mogą się zazielenić

Urząd Miasta Chorzowa i mieszkańcy zaproponowali 55 miejsc, w których można wprowadzić różne formy zieleni – łąki kwietne, zielone ściany, pergole, trejaże, skupiska drzew i krzewów, parki kieszonkowe czy ogrody deszczowe. Złożą się one na system „mikrozieleni”. Im więcej takich zielonych miejsc w mieście, tym lepszy mikroklimat i retencja wód opadowych. A jak wiadomo bliskość zieleni poprawia samopoczucie mieszkańców, a także podwyższa wartość nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie.

We czwartek, 8 października br., zbierano propozycje miejsc, w których mogą powstać zielone punkty. Akcję wspólnie prowadzili przedstawiciele Urzędu Miasta w Chorzowie, IETU oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Jest ona jednym z elementów projektu SALUTE4CE, który promuje miejską zieloną akupunkturę, aby zwiększyć ilość zieleni w miastach. Polega to na wyszukaniu jak największej liczby niewielkich terenów, o powierzchni około 0,2 ha, i założeniu na nich zieleni. Do tych niewielkich form najlepiej nadają się gatunki roślin rodzimych, które znoszą niekorzystne miejskie warunki m.in. suszę, silne nasłonecznie, brak wody, zacienienie oraz nie wymagają intensywnej pielęgnacji.

Na spotkanie przyszło wielu mieszkańców Chorzowa – mówi dr Anna Starzewska-Sikorska, koordynatorka projektu SALUTE4CE – Wśród nich było dużo młodzieży, ale nie tylko. Wskazywali oni miejsca wokół swoich bloków czy kamienic, które warto zazielenić. Najwięcej punktów wytypowano w centrum miasta. Mieszkańcy podkreślali, że zieleń wokół miejsc ich zamieszkania jest dla nich bardzo ważna, że brakuje im zacienionych miejsc, które uprzyjemnią im i ułatwią drogę np. do sklepu w upalny dzień. Tę kwestię podkreślały osoby powyżej 65 roku życia. Wskazuje to na wzrost świadomości mieszkańców związanej z adaptacją do zmian klimatu – podsumowuje dr Anna Starzewska-Sikorska.

Identyfikacja miejsc to pierwszy punkt w pracach nad przygotowaniem planu działań dla miejskiego obszaru funkcjonalnego Chorzowa, Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic. Następne zadania to sprawdzenie, do kogo dany teren należy i określenie jaką formę zieleni można w danym miejscu zastosować. W ten sposób powstanie plan gęstej sieci zielonych miejsc, które, gdy powstaną, nie tylko poprawią miejski mikroklimat i retencję wód opadowych, estetykę miejskiej zabudowy, ale także przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności w mieście dzięki zastosowaniu rodzimych gatunków roślin.

Równolegle z opracowywaniem planu zazielenienia Chorzowa, Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic zostaną zagospodarowane cztery mikropunkty w Chorzowie – ściana Chorzowskiego Centrum Kultury, fragment estakady przy ulicy Moniuszki, ulica Bankowa oraz jedno z podwórek przy ulicy Armii Krajowej w Chorzowie Batorym.

Zamiast dużych powierzchni proponujemy sieć mikropunktów, których założenie oraz późniejsze utrzymanie znacznie mniej kosztują – podkreśla dr Anna Starzewska-Sikorska – Projekt kładzie duży nacisk na współpracę z mieszkańcami. Włączenie mieszkańców na początkowym etapie planowania miejskiej zielonej akupunktury ma ich zachęcić do dbania o te miejsca. Liczymy na to, że zaplanowane wraz z mieszkańcami zielone miejsca będą odpowiedzią na ich potrzeby, przez co staną się oni w pewnym stopniu odpowiedzialni za utrzymanie tam ładu i porządku.

Sieć miejskiej zielonej akupunktury powstanie również dla pozostałych trzech miejskich obszarów funkcjonalnych uczestniczących w projekcie. Niemieccy, słowaccy i włoscy partnerzy są na etapie wyłaniania wykonawców dokumentu i jednocześnie prowadzą konsultacje społeczne z mieszkańcami. Szczegóły planów działań poznamy w połowie 2021 roku.

Projekt Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro-skwerów w miejskich obszarach funkcjonalnych – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury SALUTE4CE realizowany jest w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów: Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Polska. Wśród uczestników konsorcjum jest Chorzów i jego miasta partnerskie niemiecki Erfurt, włoska Alessandria i słowacki Liptowski Mikulasz.


do góry