Polskie doświadczenia przydadzą się na Ukrainie. Dzielenie się wiedzą o procesie transformacji regionów węglowych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Światowy w porozumieniu z Komisją Europejską rozpoczynają współpracę, której celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi Polski i Ukrainy. Ma to pomóc obu krajom przygotować się w najbliższych latach na transformację energetyczną. Inicjatywa jest częścią międzynarodowego programu, który wspiera kraje w tworzeniu i wdrażaniu przyjaznej społecznie, niskoemisyjnej energetyki. Jest nią platforma na rzecz Bałkanów Zachodnich i Ukrainy, która powstała we wrześniu 2019 r. pod kierownictwem Banku Światowego, przy politycznym przywództwie Komisji Europejskiej (DG ENER, DG NEAR) i wsparciu koncepcyjnym w zakresie przemian gospodarczych ze strony Rządu RP, byłej prezydencji COP24.
NFOŚiGW będzie koordynował wizyty studyjne, konferencje i spotkania organizowane w Polsce przez IETU w ramach projektu „Dzielenie się wiedzą o procesie transformacji regionów węglowych – wizyty studyjne w polskich regionach górniczych interesariuszy z Ukrainy”. Udział strony ukraińskiej w wymianie wiedzy będzie z kolei zapewniony dzięki środkom Banku Światowego (fundusze powiernicze ESMAP oraz EGPS), we współpracy z Komisją Europejską.
Przedstawiciele ukraińskiego sektora publicznego i prywatnego odbędą spotkania z przedstawicielami polskich miast, między innymi w województwie śląskim, aby rozmawiać o doświadczeniach w zakresie transformacji i wyzwaniach jakie stoją przed poszczególnymi regionami górniczymi, które są związane z otoczeniem regulacyjnym, organizacyjnym, gospodarczym, społecznym, przestrzennym czy środowiskowym.
„Polska doskonale rozumie, co oznaczają różne punkty startowe, jeśli chodzi o transformację energetyczną i jak wpływają one na tempo, w jakim zmierzamy do wspólnego celu. Znamy wagę przeszłych decyzji, które uzależniły rozwój przemysłowy naszego kraju od wąskiego wachlarza możliwości. Polska przeszła skomplikowane procesy potrzebne do przeprowadzenia poważnych przemian gospodarczych i politycznych, które nasz kraj przeszedł pomyślnie w ciągu ostatnich 30 lat – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. – Jestem głęboko przekonany, że to przedsięwzięcie – realizowane w duchu solidarności, tak ważnej dla Polaków – pomoże Ukrainie lepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania, niezbędne do przeprowadzenia w kolejnych latach transformacji”.
W inauguracji platformy wzięli również udział Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski, Dyrektor Regionalny Banku Światowego na Ukrainę, Arup Banerji, Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Bernhard Heinz, Dyrektor ds. Wewnętrznego Ryku Energii w Dyrekcji Generalnej ds. Energii (Komisja Europejska) Catharina Sikow oraz Doradca Premiera Ukrainy ds. polityki regionalnej, Walentyna Moskalenko.
Piotr Cofałka – Z-ca Dyrektora IETU ds. Badań i Rozwoju w prezentacji „Transformation of post-mining areas. The practical dimension of activities undertaken in Upper Silesia region” przedstawił przykłady udanych przekształceń terenów pogórniczych na Śląsku.
Więcej informacji na temat spotkania na stronie NFOŚiGW.