Zaproszenie na webinarium IETU – Miejska zielona akupunktura na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic – mechanizm tworzenia planu działań, czyli od idei do realizacji, 16.12.2021

Prowadzący: dr Anna Starzewska-Sikorska, mgr Marta Fudała – IETU

Mieszkańcy i samorządy  kładą coraz większy nacisk na dostępność do terenów zielonych, jednak częstym ograniczeniem dla tworzenia nowych trenów zielonych jest wygospodarowanie obszaru pod jego urządzenie. Idea miejskiej zielonej akupunktury promuje wykorzystywanie niewielkich nieużytków w mieście, jednak w dużym zagęszczeniu, tak żeby stworzyć gęstą sieć zielonych punktów. Ta idea została przeniesiona do tzw. planów działań dla 5 miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF) miast uczestniczących w projekcie. Na przykładzie polskiego MOF zostanie zaprezentowany mechanizm tworzenia takiego planu działań, krok po kroku, uwzględniający budowanie kapitału społecznego wśród mieszkańców Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic.

Projekt Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro-skwerów w miejskich obszarach funkcjonalnych – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury SALUTE4CE realizowany jest w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów.

Realizacja idei miejskiej zielonej akupunktury wymagała opracowania metody wyboru odpowiednich miejsc na obszarze miasta, a następnie metody doboru interwencji wybieranych spośród rozwiązań opartych na przyrodzie tzw. NBS (nature based solutions). Kryteria wyboru miejsc dotyczyły oceny danego miejsca z punktu widzenia możliwości czyli przydatności (suitability), a z drugiej strony potrzeby zastosowania w tym miejscu zielonej interwencji (necessity). Następnym krokiem był dobór rozwiązania, także na podstawie kryteriów przydatności danego rozwiązania do typu miejsca. Wybór miejsc był jednocześnie konsultowany z mieszkańcami, którzy również proponowali inne, dodatkowe miejsca do włączenia w system akupunktury.

W projekcie zrealizowane zostały  4 pilotowe inwestycje na terenie Chorzowa. Również w innych miastach – partnerów projektu – Alessandrii, Liptovskim Mikulasu i w 4 miastach w Niemczech zostały przygotowane podobne przedsięwzięcia. W sumie w ramach projektu zrealizowano 16 inwestycji, stanowiących część przyszłego systemu miejskiej zielonej akupunktury zaprojektowanego w ramach Planów Działań.

 

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej - https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SALUTE4CE.html

 

 

Data i miejsce seminarium: 

16 grudnia 2021, g. 13.00

Udział w Webinarium jest bezpłatny.
Spotkanie prowadzone będzie na platformie MS Teams.

Prosimy o rejestrację on-line do 15 grudnia 2021 r.

Po rejestracji zgłoszenia uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie zarejestrowania oraz dzień przed webinarium link do spotkania on-line.

 

Program webinarium

Formularz zgłoszenia on-line

 

Więcej o Webinariach IETU


do góry