Zaproszenie na Webinarium IETU – Zastosowanie metody dendrochronologicznej w badaniach osuwisk – 21.03.2024

Prowadząca: dr Katarzyna Sitko – Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Pozostali autorzy: dr hab. Małgorzata Wistuba, prof. UŚ, prof. dr hab. Ireneusz Malik – Uniwersytet Śląski w Katowicach

 

Osuwiska są jednymi z najbardziej powszechnych form geomorfologicznych w obszarach górskich. Podczas katastrof osuwiskowych niszczone są budynki, infrastruktura komunikacyjna i energetyczna, dlatego tak istotne są badania i monitoring osuwisk. W Polsce, szczególnie w Karpatach fliszowych, prowadzone są badania takie jak: monitoring geodezyjny, inklinometryczny, satelitarna interferometria radarowa czy analiza danych LiDAR. Wymienione metody dostarczają jednak informacji o przebiegu osuwania dla (najczęściej krótkich) okresów czasu po rozpoczęciu monitoringu. Dobrym ich uzupełnieniem może być zastosowanie narzędzi dendrochronologicznych (dekoncentryczności wzrostu i drewna reakcyjnego), które pozwalają analizować aktywność osuwiskową także
w przeszłości, w skali minionych dziesięcioleci, a nawet stuleci.

W trakcie webinarium zostanie omówiona metoda dendrochronologiczna polegająca na analizie przyrostów rocznych w pniach drzew pochylanych i wyginanych na skutek osuwania, jak również zastosowanie wyników datowania dendrochronologicznego do analizy aktywności pojedynczych osuwisk oraz do wykonania map aktywności i zagrożenia osuwiskowego dla większych powierzchni – całych masywów górskich. Prezentowane badania były prowadzone na Wydziale Nauk Przyrodniczych (dawniej: Wydziale Nauk o Ziemi) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Program webinarium

 

Data: 

21 marca 2024, g. 13.00

Udział w Webinarium jest bezpłatny.
Spotkanie prowadzone będzie na platformie MS Teams.

Prosimy o rejestrację on-line do 20.03.2024 r.

Po rejestracji zgłoszenia uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie zarejestrowania oraz dzień przed webinarium link do spotkania on-line.

Formularz zgłoszenia on-line

 

Więcej o Webinariach IETU oraz materiały ze zorganizowanych webinariów


do góry